EkolojiGüncel

Zeytinlik talan yasasına karşı meclis önünde eylem

Ekoloji Birliği üyeleri, İkizköylüler, Akbelen ve Destinli köylüler Ankara'da eylem düzenledi.

Zeytinliklerin imara açılmasının görüşüleceği torba kanuna karşı eş zamanlı olarak Türkiye’nin birçok yerinde basın açıklamaları düzenlendi. Aylardır Akbelen Ormanı ve bölgedeki zeytinlikleri Limak Holding ve IC Enerji ortaklığının iştiraki termikçi YK Enerji şirketine karşı koruyan İkizköylüler, yasayı protesto etmek için bugün Meclis önünde basın açıklaması yapmak üzere Ankara’ya geldi.

Torba kanun teklifi içinde sunulan, daha önce yüksek yargıdan da dönmesine rağmen defalarca kez sunulan, ‘zeytin sürgünü yasası’ olarak da anılan kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifin kabul edilmesiyle birlikte zeytinlik alanların 3 kilometre yakınında maden arama faaliyeti yapılmasına dair engel ortadan kalkacak. Maden arama faaliyetleri yapılması durumunda zeytin ağaçlarının ‘taşınmasının’ önü açılacak.

“Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!”

Zeytinlik alanların talanına sebep olacak kanun teklifine karşı Meclis’e gelen yaşam savunucularının yolu Ankara girişinde polis tarafından kesildi. Köylüleri CHP’li ve HDP’li milletvekileri arabalarıyla alıp Meclis’e taşıdı. Meclis Çankaya Kapısı’na taşınan köylüler basın açıklamasını gerçekleştirebildiler.

Ortak basın açıklamasını okuyan Halime Şaman ise “Bizler İkizköylüler olarak bir buçuk yılı aşkın süredir, zeytinliklerimizle kaplı Akbelen Ormanı’nı kömüre teslim etmemek için nöbetteyiz. Ülkenin her kesiminden insanını Akbelen’deki bu yaşam ve doğa savunusundan haberdar etmek için elimizden geleni yaptık. Bugün Meclis Komisyonu’nda köyümüzün, yaşam ve geçim alanlarımızın kaderini belirleyecek bu yasa değişikliği  görüşmesinde sesimizi yükseltmek için de Ankara’dayız. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!” diye konuştu.

40’ın üzerinde platform, dernek, gazete ve çevre inisiyatifinin imzacı olduğu ortak basın açıklamasını okuyan Ekoloji Birliği’nden Halime Şaman; “83 yıldır Zeytin Kanunu’nun koruduğu ölmez ağaçlarımıza, yıllardır biz de çocuğumuz, evladımız gibi bakıp büyüttük. Her gün sırtımızda suyunu taşıdık, özenle yetiştirdik, ailemizden biri gibi gördük” dedi.

Şaman,  zeytinin kendileri için geleceğe taşınacak bir miras, bir hayat olduğunu ifade etti.

“Yeni Yasa Zeytini Koruyan Zırhı Kaldırmak İstiyor”

“İçinde bulunduğumuz ekonomik krizde ayakta kalmaya çalışan biz çiftçiler, köylüler, üreticiler olarak en büyük geçim kaynağımız; geçmişten bu yana bizi aç bırakmayan kadim dostumuz zeytin ağaçlarıdır!” diye devam eden Şaman,  yürürlükteki Zeytin Yasası ile zeytinlerin, kültürel ve ekonomik bir değer olarak güvence altına alındığına dikkat çekti. Konuşmasında yasanın zeytincilik yapılan alanların 3 km çevresinde toz üreten, zeytinlerin gelişimini engelleyecek hiçbir faaliyete izin verilmez olduğunu hatırlatan  Halime Şaman; “1939 yılından beri geçerli olan yasa ile bırakın zeytinliklerin sökülüp madene açılmasını, zeytinlik bulunan bir alanın etrafında bile madencilik yapılmasına izin verilmemiştir. Yeni yasa önerisi ile zeytini koruyan bu zırh kaldırılmak isteniyor.” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu