DünyaGüncel

Yunanistan’da tren kazası protestoları: Unutmayacağız!

Yunanistan’da 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası sonrası başlayan protestolar devam ediyor. Dün (12 Mart) Atina’da toplanan binlerce kişi ‘Katiller’ ve ‘Unutmayacağız’ sloganlarını attı

Yunanistan’ın en büyük işçi sendikaları ülke genelinde greve hazırlanırken, 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasını protesto eden binlerce eylemci başkent Atina’da bir araya geldi.

Tüm Mücadeleci İşçiler Cephesi’nin (PAME) 10 binden fazla destekçisi, parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’nda toplandı. Eylemciler, “Katiller” ve “Unutmayacağız” sloganları attı. Protestolar nedeniyle, başkent metrosunun Sintagma ve Panepistimio durakları kapatıldı.

16 Mart’ta genel grev

Yunanistan’da İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (ADEDY) ortak çağrısıyla, 16 Mart’ta genel greve gidecek.

Ne olmuştu?

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumbas ise Atina’da yaptığı açıklamada, 28 Şubat’ta Tempi bölesinde meydana gelen kazanın ‘bir suç’ olduğunu söyledi. Koutsoumbas, “Bu suçun hafızalardan silinmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treninin çarpışması sonucu 57 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 350 yolcunun bulunduğu trende yaşamını yitirenlerin çoğu üniversite öğrencisiydi. Kazanın ardından Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, “Böylesi bir trajik olay karşısında hiçbir şey olmamış gibi devam etmenin mümkün olmayacağını” söyleyerek istifasını açıkladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu