EkolojiGüncel

Yaşam savunucuları: Geciken adalet adalet değildir

Muğla’da çimento fabrikasına verilen ÇED raporuna karşı açılan iptal davasında sonuç alamayan yaşam savunucuları mahkeme heyetini protesto etti.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu ve Bayır Çevre Komitesi, Muğla İdare ve Vergi Mahkemeleri önünde Muğla Merkez ilçesi ve Yatağan ilçesi sınırında bulunan Tekağaç mevkiinde kurulmakta olan çimento fabrikası ve hammadde ocaklarına karşı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu kararının iptal davasının sonuçlanmamasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. “Çimento fabrikasına hayır”, “Gecikmiş adalet adalet değildir” yazılı pankartların taşındığı açıklamada “Havama suyuma toprağıma dokunma”, “AKP elini doğamızdan çek” sloganları atıldı. Basın açıklamasını platformlar adına Haluk Özsoy okudu.  

Çimento fabrikasına karşı üç ÇED iptal davasının bulunduğunu belirten Haluk, “Bu davalardan Menteşe Kent Konseyi, Akdeniz Yeşilleri Derneği ve 8 köylü tarafından 27 Ocak 2022 tarihinde 2 Nolu İdare Mahkemesi’ne açılmış olan dava ile Deştin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 2 Mart 2022 tarihinde Muğla 3. İdare Mahkemesinde açılmış davalar 09 Mayıs 2022 tarihinde süre aşımından dolayı reddedilmişti. Daha doğrusu önce davanın görülmesine karar verip bilirkişi ataması yapmış, bilirkişi ücretini de almış, biz keşif gününü beklerken her ne olduysa bir anda kendi kararını bozup davanın görülmemesi gerektiğine hükmetmişti” şeklinde belirtti. 

Mahkemenin tavrının çimento yıkım projesinin fabrika inşaatının yapılmasına ve doğa tahribatının geri dönülmez sürece sokulmasına göz yummak olduğunun altını çizen Haluk, “İdari yargılamada, ÇED süreçleriyle ilgili davalarda ivedi yargılama usulü benimsenmiştir. İvedi yargılama usulünün sınırlı sayıda davalarda öngörülmesinin gerekçesi, bu davaların geciktirilerek sonuçlandırılmasının gerek idare, gerekse davacılar bakımından, telafisi güç veya imkânsız sonuçların doğmasına ve hukuki belirsizliğin oluşmasına neden olacağıdır. Ancak görülmektedir ki, Yerel Mahkeme tarafından verilen hukuka aykırı kararlar ile adalete ulaşabilmemiz için biz davacıların önünde en az 1.5 yıl beklemek gibi bir engel oluşmaktadır” sözlerine yer verdi.

Hatalı kararlar verilerek geciktirilen yargılamada adalet duygusuna güvenin azaldığını kaydeden Haluk, şöyle konuştu: “Mahkemelerin iş yükü yoğunluğu ile de açıklanamayacak bu durum, adil yargılanma hakkının açıkça ihlalidir. Geciken adalet adalet değildir. Mahkemenin en hafif tabirle hatalı ve hukuksuz kararları yüzünden 10 ayımız boşa gitmiştir. Hala hukuksuz ve hatalı kararlarla çimento yıkım projesinin faaliyete geçmesi için bir 10 ay daha mı kazanılmaya çalışılmaktadır? Yerel mahkememiz bir an önce keşif heyetini belirlemeli,  keşif kararı vererek mahallinde yıkım projesini incelemeli ve mahkemeye sunduğumuz uzman raporlarının eşliğinde adil bir karar verip, bu Çimento Yıkım Projesini bir an önce durdurmalı ve ÇED Olumlu kararı iptal edilmelidir.” (JinNews)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu