DünyaGüncel

Viyana’da “Geçmişten Günümüze Tahrihsel Süreçleriyle Kaypakkaya” sempozyumu

12 Mart Pazar günü  VTİD (Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği'nde) katledilişinin 50. yılında, "Geçmişten Günümüze Tahrihsel Süreçleriyle Kaypakkaya'yı Anlamak" adı altında Partizan ve Sınıf Teorisi'nin birlikte örgütledikleri bir Sempozyum gerçekleştirildi.

Sempozyum da ilk olarak söz hakkı verilen Partizan temsilcisi; Hesaplaşma, Kopuş ve yeni bir yol  başlığı altında Kaypakkaya’nın ulusal sorun ve Kemalizme yönelik  düşünceleri ve tavrı noktasında düşünce belirtirken, devrimci  mücadelede yeni bir yol bulmanın ve yaratmanın yöntemleri noktasında  açıklamalar  yaptı.

Akabinde  Demir Çelik’in yaptığı açıklamada Kaypakkaya’nın  Kürt ulusal sorunundaki duruşu ve bunun Kürtler üzerindeki iz düşümüne değindi.

Volkan  Yaraşır, 1970’lerde Türkiye’de  işçi sınıfının  gelişimi ve Kaypakkaya’nın düşüncelerinin  işçi sınıfı ve öğrenci gençlik içerisindeki  önemine değinirken, Kaypakkaya  sadece  ulusal sorun tespiti yapmamış, aynı zamanda bununla birlikte devrimin ve sınıfın karakterini ortaya koymuştur vurgusunu yaptı.

Son olarak Sınıf Teorisi temsilcisi, tarihsel, ideolojik kökleriyle  Kaypakkaya ve onun  somuttaki karşılığı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Yoğun ilgi  ve katılımın olduğu sempozyum  soru ve cevapların  ardından  sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu