Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

Tutsak: Kürtçe şarkı söylediğimiz için tutanak tutuyorlar

Patnos Hapishanesi'nde kalan tutsaklar yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Tutsak Lütfiye Kelekçiler, Kürtçe şarkı söyledikleri için tutanak tutulduğunu aktardı.

Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutsak olan Lütfiye Kelekçiler, yaptığı haftalık telefon görüşmesinde hapishanedeki baskı ve hak ihlallerini aktardı. Arkadaşı Saadet Kurt ile telefonla görüşen Kelekçiler, hapishane yönetimi tarafından kötü muamele ve psikolojik baskıya maruz kaldıklarını belirtti.

MA’da yer alan habere göre, Kelekçiler, görüşmede şunları aktardı:

“Hasta olan tutuklular için ilaç istediğimizde geç geliyor ve gelene kadar hastanın durumu daha da ağırlaşıyor. Cezaevi koşulları veya herhangi bir nedenden dolayı dilekçe vermek istediğimizde bizleri muhatap almıyor ve hakkımızda tutanak tutuyorlar. Tutanaklarda, ücret, iletişim, mektup gibi cezalar oluyor. Kendi aramızda etkinlikler yapıyoruz ve bazen de şarkılar söylüyoruz, tabi şarkılarımız Kürtçe oluyor ve bunun içinde hakkımızda tutanak tutturuyorlar.”

Tutsakların itirazlarının sevk tehdidiyle bastırılmaya çalışıldığını belirten Kurt, Kelekçiler’in aktarımlarını şöyle paylaştı:

“Haklarımızı istediğimizde ve söylediklerini yapmadığımızdaysa genelde uzak yerler olan Adana, Kayseri, Ankara ve Tekirdağ’a sürgün ediyorlar. Diyorlar ki; ‘Sesinizi yükseltmeyin’ yoksa sizi buradan göndeririz.’ Arama yaptıklarında bize ait sözde notlarla disiplin cezaları veriliyor ve bu cezalarla, cezası 1 yılın altına düşen arkadaşların infazını yakıyorlar.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu