EmekGüncel

Satera Elektrik’te Birleşik Metal-İş’e üye olan işçiler işten atıldı

İstanbul’daki Satera Elektrik’te işçilerin sendikaya üye olması üzerine 8 işçi işten atıldı.

Cengiz ve Kolin ortaklığıyla iki yıl önce kurulan, elektrik sayaçları üreten 100 işçinin çalıştığı İstanbul’daki Satera Elektronik’te, Birleşik Metal-İş’e üye 8 işçi işten atıldı.

Satera Elektronik’te işçilerin neredeyse tamamının DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye olmasıyla, çoğunluğu sağlayan sendika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulundu. Başvuruyla ilgili incelemeyi tamamlayan bakanlık yetki belgesini gönderdi.

Yetki tespitinin ulaşmasının ardından patron 8 işçiyi işten çıkardı. Atılan işçiler fabrikanın önünde bekleyişe geçerken, Birleşik Metal-İş yaptığı açıklamada, “Diğer yandan şirket yetkililerinin çalışan işçileri tek tek görüşmeye çağırıp sendikamızdan istifa etmeye zorluyor. İşten çıkarma ve mobbing baskısı altında bırakılan üyelerimiz sendikal haklarının bilincinde davranıyor ve direniyor” dedi.

Şirket yönetimine iki gündür görüşme çağrısı yaptıklarını belirten Birleşik Metal-İş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Satera işçilerinin sendikalaşma hakkı Anayasamız, yasalarımız ve temel uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındadır. Bu hakkın çiğnenmesi kabul edilemez. Satera işçilerinin ve onların temsilcisi olan sendikamızın talebi çok nettir. İşten atılan işçiler işe geri alınmalı. Sendika üyesi işçilere baskı son bulmalı. Sendika ile görüşmeler başlatılmalıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu