Güncel

Partizan: Yıkımın yaralarını birlikte saralım, seferber olalım

Merkez üssü Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ile 7,6 büyüklüğünde depremlerin ardından açıklama yapan Partizan, ‘Yıkımın yaralarını birlikte saralım’ diyerek serferber olma çağrısı yaptı.

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde dün sabah saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerde şu ana kadar 3 bin 381 kişinin öldüğü, 20 bin 426 kişinin yaralandığını, 6 bin 217 binanın yıkıldığı açıklandı.

Depremlerde yaşamlarını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Partizan, yaptığı yazılı açıklamada, seferber olma çağrısı yaptı.

‘Yıkım devlet eliyle derinleşecek’

Açıklamasında depremlerde meydan gelen yıkımın devlet eliyle derinleşeceğine işaret eden Partizan, daha önce meydana gelen depremleri işaret ederek, şu sözleri kaydetti:

“Deprem başta yaşandığı kentler olmak üzere bütün halkımızda büyük yıkımlar yarattı. Yaşanan bu yıkımın devletin ele alışıyla birlikte daha da derinleşeceği açık. Bunu pek çok tarihsel deneyimden biliyoruz. 99 Düzce depreminden tutalım da yakın tarihte yaşanan Van, Elâzığ, İzmir depremlerinde, bir doğal afetin sonuçlarının devlet politikasıyla çok daha ağırlaştırıldığına tanıklık etti.”

Açıklamanın devamında, “Bu depremlerin yaraları sarılmamış, halkımızda yarattığı derin izleri silinmemişken bir yenisi ile yüz yüze kaldık. Bu deprem, kuşkusuz on binlerce insanımızı etkiledi. Meydana gelen tahribatın uzun süre giderilmeyeceği de açık. Üzerinden saatler geçmesine rağmen hala pek çok yere yardım ve destek ulaşmış değil. Devletin, hiçbir olanağını yaşanan bu depremin etkisini azaltmak için kullanmayacağını biliyoruz” ifadeleri kaydedildi.

‘Acıları dayanışma ruhu saracak’

Dayanışma ve seferber olma çağrılarıyla biten Partizan açıklamasında, “Halkımızın dayanışma ruhunu büyütmesine ihtiyacın son derece hissedildiği bir durumla karşı karşıyayız. Depremle yüz yüze kalan ve depremin yıkıntısıyla baş başa bırakılan halkımızın acılarını yine halkımızın dayanışma ruhu saracaktır.

Bu ruhu açığa çıkartmak için bütün yoldaşlarımızı, taraftarlarımızı ve halkımızı seferber olmaya çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu