DünyaGüncel

Partizan ve Sınıf Teorisi’nden Viyana’da ortak anma

Partizan ve Sınıf Teorisi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Devrim ve Komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için ortak bir anma etkinliği düzenlendi.

Partizan ve Sınıf Teorisi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Şubat Pazar günü Devrim ve Komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için ortak anma etkinliği gerçekleştirildi.

Açılış konuşması ve saygı duruşuyla başlayan anma Partizan ve Sınıf Teorisi adına günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmayla devam etti. Devrim ve Komünizm şehitlerinin anıldığı konuşmada, Türk devletinin saldırılarına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye coğrafyasında faşist Türk devletinin işçilere, emekçilere, aydınlara, sanatçılara, saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Demokratik talepler doğrultusunda hak arama mücadelesi verenler karşısında bile devlet elindeki tüm imkanlarıyla saldırmakta, adeta toplumu bir korku cenderesi altında boğmaya çalışmaktadır. Halkları kolluk güçlerine verdiği talimatlarla sindirmek, ezilenlerin hakkını arayanları, onların gözü kulağı ve sesi olanları teslim almaya çabalamaktadır. Kürt ulusal hareketinin medya savunma alanlarında örmüş olduğu savaş barikatını diğer alanlarda da örme görevi hepimizindir. Faşist Türk devleti ekonomik siyasal kriz içinde can çekişmektedir. Ona ölümcül darbeyi vuracak olan komünist öncüdür. Türk devletini yıkıma uğratacak ve halkların özgürlüğünün önündeki engelleri ortadan kaldıracak olanlar Kaypakkaya geleneğinin neferleri olacaktır.”

Konuşmanın ardından gösterilen sinevizyonda Türkiye coğrafyası ve Kürdistan’da kavgada ölümsüzleşenler ekrana yansıtıldı.

Birçok devrimci kurumun gönderdiği mesajların okunmasıyla süren etkinlik, şiirler ve katılım gösteren sanatçıların dillendirdiği marşlarla anma devam etti.

Anma etkinliği kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu