Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelMakaleler

PARTİZAN | “Onlar, Milyonların Direniş Meşalesidir!”

Partizan Ocak ayı devrim ve komünizm şehitleri haftası vesilesiyle bir açıklama yaparak, "ezilen milyonlara gerçek kurtuluşun, halk iktidarının, sosyalizm ve komünizmin nasıl kazanılacağını da hayatlarıyla gösterdi!" vurgusu yaptı.

Partizan tarafından Ocak ayı devrim ve komünizm haftası dolayısı ile yapılan açıklama, “İşçi sınıfı ve ezilen emekçi yığınların; Kürt ulusunun, Aleviler başta olmak üzere ezilen inançların, kadın ve LGBTİ+’ların; sömürüye, zulme, baskıya karşı sürdürdüğü direniş, tarihin tekerleğini ileri taşımaya devam ediyor.  Ezilenlerin, kendilerini ezenlere karşı sürdürdüğü mücadelelerinin bir başka adı olan ‘tarih’, kesintisiz bir şekilde süregelen bu kavgaya tanıktır. Tarih boyunca, iyiden, güzelden, doğrudan, aydınlıktan, insanca bir yaşamdan; eşit özgür bir dünyadan yana olanlar, bunun özlemini duyanlar bu uğurda ileri atılmaktan çekinmedi. Bugün özgürlük ve adalet uğruna ne varsa bu mücadelelerinin sonucu ortaya çıkmıştır” şeklinde başladı.

Açıklama, “Tarih, haklı ile haksız arasındaki kıyasıya mücadelenin izdüşümü olan sınıf mücadeleleri tarihidir. İnsanlığı ileriye taşıyan temel dinamik kuşkusuz budur! Bu mücadelenin en önünde tarih boyunca devrimciler oldu. Zalim tiranlara, despotlara, krallara, imparatorlara karşı başkaldıranlar, buzu kıranlar, ilk ateşi yakanlar daime devrimciler oldu. Tanrılardan ateşi çalarak insanlığa taşıyanlar, zulüm altında inleyenleri ateşle buluşturanlar tarih boyunca oldu/ olmaya da devam edecek! Eşit, adil bir dünya uğruna çıkılan yolda, canları ve kanlarıyla kurtuluşun yapıtaşları ve meşalesi olanlar onlardı” sözleriyle devam etti.

Açıklamada,

“Spartaküs’lerden Bruno’lara; Nesimi’den, Hallac-ı Mansur’a; Şeyh Bedrettin’den Baba İlyas’a; Paramaz’lardan Mustafa Suphi’lere, Şeyh Sait’ten, Seyit Rıza’ya kadar tarih, kesintisiz bir süreklilik içinde karanlığa ateş olanlarla doludur.

İşçi sınıfı ve ezilen emekçilerin, zulme ve sömürüye duyduğu öfkeye bilimsel sosyalizmin bilincini taşıyanlar, bu uğurda silah elde kavgaya girenler; Denizler, Mahirler ve onların açtığı yoldan sayısızca yürüyenler…

Haki Karer’den, Kemal Pir’e; Mazlıum Doğan’dan, Sakine Cansız’a, Kürt ulusal kurtuluş mücadelesini ilmek ilmek örenler, direnişi nakış nakış işleyen onbinler…

71 devrimci çıkışının komünist yüzü komünist önder İbrahim Kaypakkaya ile birlikte yola çıkanlar; Meral Yakar’dan Ali Haydar Yıldız’a; Atilla Özkan’dan Süleyman Cihan’a, Kazım Çelik’ten Halil Çakıroğlu’na; Mehmet Demirdağ’dan Nergiz Gülmez ve Muharrem Horuz’a; Aşkın Günel’den Beşlere; Çiğdem Yılmaz’dan Cengiz İçli’ye, 12’lerden Nubar’a 50 yılı aşkın bir süredir komünizmin şanlı bayrağını göndere çekenler…

Önder yoldaşı Amed’te işkenceyle katlederek, resimlerini, kitaplarını yasaklayarak fikirlerini yok etmeye çalışan faşizme inat bu topraklara diktiği özge fidanı canlarıyla sulayan ardılları…

50 yıldır onun izinden yürüyoruz!

Onlar, komünizm uğruna bilgilerini, yeteneklerini, tüm enerjilerini ve de dahası yaşamlarını ortaya koyanlar, ezilen halkımızın kutup yıldızlarıdır!

Onlar, faşizmin, gericiliğin emperyalizmin, ataerki’nin; işçi sınıfına, emekçi halkımıza, Kürt ulusuna, Alevilere, kadın ve LGBTİ+’lara dayattığı dizginsiz sömürüye nasıl karşı konulması gerektiğini pratikleri ve yaşamlarıyla bizlere gösterdi.

Devrim ve komünizm uğruna ölümsüzleşenlerimiz, ezilen milyonlara gerçek kurtuluşun, halk iktidarının, sosyalizm ve komünizmin nasıl kazanılacağını da hayatlarıyla gösterdi!

Onların ardılları olarak bizler, bugün onların yaşamlarından daha fazla öğrenecek, onların yaşam antlarını gerçek kılmak için daha fazla çalışacağız.

Halka tereddütsüz bir bağlılığın, devrim ve komünizm davasına ikirciksiz bir inancın nişanesi ölümsüzlerimizin ideallerini gerçek kılmak için adımlarımızı daha hızlı ve daha güçlü atacak, halkımızla daha fazla bütünleşecek, eksik-geri yanlarımıza daha fazla vuracağız; Biz kazanacağız!

Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimizi anıyoruz!” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu