EmekGüncel

Özel Sektör Öğretmenleri: “Zaten öksüzdük, bu sefer de yetim kaldık”

Özel sektör öğretmenleri deprem bölgelerinde özel sektör öğretmenlerinin yaşadığı mağduriyeti dile getirmek için Ankara Selanik Sokak’ta basın açıklaması yaptı

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, depremin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen Mili Eğitim Bakanlığı’nın özel sektör öğretmenleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını belirtti, mağduriyetlerinin devam ettiğini açıkladı. Hatay’dan Ankara’ya gelen depremzede öğretmen Engin Koç, “Sürekli diken üzerindeyiz. Çünkü hala güvence altında kendimizi hissetmiyoruz. Bundan sonraki süreçte bizi neler bekliyor. Bunlar hep soru işareti. Zaten öksüzdük bu sefer de yetim kaldık. Okul yöneticilerimiz bırakın maaşı yatırmasını bizlere ‘iyi misin’ diye sormadı. Acımız birken iki oldu” diye konuştu.

Özel sektör öğretmenleri deprem bölgelerinde özel sektör öğretmenlerinin yaşadığı mağduriyeti dile getirmek için Ankara Selanik Sokak’ta basın açıklaması yaptı. “Bizi terk ettiğiniz güvencesizlik süründürüyor” pankartı taşıyan öğretmenler, “Bakanlık bekleme öğretmene sahip çık”, “Patronlara değil, öğretmenlere güvence” sloganları attı.

“Birçok depremzede arkadaşımız daha geçen ayki maaşlarını bile alamadı”

Basın açıklamasını Özel Sektör Öğretmenleri Ankara il temsilcisi Mahmut Yıldırım okudu. Yıldırım, şunları söyledi:

“Özel eğitim-öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler yakınlarını, evlerini kaybettikleri gibi işlerini de kaybetmişler ve belirsiz bir sürecin içerisine girmişlerdir. Aradan geçen bir aydan fazla zamana rağmen MEB tarafından, özel sektörde çalışan öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetleri giderme konusunda halen tek bir açıklama bile yapılmış değil. Birçok depremzede arkadaşımız daha geçen ayki maaşlarını bile alamadı. Bu da yetmemiş gibi deprem bölgesinde eğitime ara verilmiş olmasına rağmen patronlar tarafından öğretmenlere çalışma baskısı yapılmış ve eğitim öğretimin online olarak devam ettirilmesi istenmiştir. Buna itiraz eden öğretmen arkadaşlarımız baskıyla karşılaşmış, bir üyemiz Adana’da Başkent Okulları tarafından işten atılmıştır.

“Deprem mağduru arkadaşlarımızın tamamı devlet okullarında kadroya alınmalıdır”

Deprem bölgesinde özel sektörde çalışan öğretmenlerimizin talepleri açıktır. Öğretmenlerin isteğine bağlı olarak deprem bölgesi olmayan 71 ildeki istihdamı MEB, devlet güvencesi ile sağlamalı, deprem mağduru arkadaşlarımızın tamamını devlet okullarında kadroya almalıdır. İl dışına gitmek zorunda kalan öğretmenlerin aileleri ile birlikte barınma sorunu ücretsiz giderilmelidir. İçinde bulunulan durumun koşulları değerlendirildiğinde, deprem bölgesinde bulunan özel sektör öğretmenleri için İş Kanunu’na ve yönetmeliklere bakılmaksızın, mücbir sebep aranmaksızın sözleşmeden doğan hakları korunmalı, maaşları patronlar aracı olmadan devlet tarafından öğretmene doğrudan yatırılmalıdır.” (ANKA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu