Güncel

Müzik öğretmenin tecavüz ettiği çocuğun davası yeniden görüldü

Müzik öğretmeni Uğur Erbil hakkında bir çocuğa tecavüz ettiği için açılan davanın, Yargıtay’ın bozma kararından sonra duruşması yeniden görüldü.

İzmir’de bulunan Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği’nde (ODER) müzik öğretmeni Uğur Erbil hakkında bir çocuğa tecavüz ettiği için açılan davanın, Yargıtay’ın bozma kararından sonra duruşması yeniden görüldü. Bayraklı Adliyesi İzmir 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Uğur Erbil tutuklu bulunduğu Afyon Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, çocuğun ailesi ve avukatları salonda hazır bulundu. Kentte bulunan kadın örgütleri ve HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da duruşmayı takip etti. 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, İstanbul Barosu davaya müdahil olma talebinde bulundu.  

Duruşmada fail Uğur Erbil, suçlamaları reddedip, beraatini talep ederken, sanığın avukatı da müvekkilinin tahliyesini istedi. 

“Mahkemenin Yargıtay kararına uymamasını istiyoruz”

Ailenin avukatı Nergiz Tuba Arslan, Yargıtay 9’ncu Ceza Dairesi’nin kararının hukuki, ahlaki ve vicdani olmadığını belirterek, “Dosyadaki tüm deliler kanıtlı ve ATK raporu var. Yargıtay hiç bir delil görmeden, karar vermiş. Dosyadaki raporlar değerlendirilmemiş. Dosyada 4 bilirkişi raporu var. Ses dinleme cihazın kaydın çözümlemesi ve CD’ler mevcut. 2 uzman raporu ve mahkeme tutanağı var. Daha önceki deliller kanıtlanmış, tüm delillerin içeriği rapor olarak sunulmuş. Mahkemenin Yargıtay kararına uymamasını istiyoruz” diye konuştu. 

Aile avukatı Şule Arslan Hızal da, dosyadaki çelişkilerin giderilmesi için ATK’nin rapor hazırlanması isteyerek, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Duruşma 3 Nisan’a ertelendi

Mor Dayanışma: Kadınlar ve çocuklar güvende değil

Duruşma sonrasında Mor Dayanışma üyeleri, adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Mor Dayanışma üyesi Sibel Örkmez, Yargıtay’ın tüm rapor ve delilleri yok saydığını söyledi. Otizmli çocuğu erkek vicdanına bırakmayacaklarını vurgulayan Örkmez, “Failleri, katilleri, istismar suçlularını, tacizcileri ve tecavüzcüleri cezasızlıkla ödüllendirdiğiniz için kadınlar ve çocuklar güvende değil” diye konuştu. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu