DünyaGüncel

Köln’de Devrim ve Komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anıldı

Almanya’nın Köln kendinde Devrim ve Komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anıldı.

Ocak ayının son haftasını Devrim ve Komünizm şehitlerini anma haftası olarak belirleyen Partizan, Avrupa’nın çok sayıda ülkesinde ve kentlerinde anmalar gerçekleştiriyor.

Almanya’nın Köln kentinde de Devrim ve Komünizm şehitlerini anma haftası dolayısıyla Partizan tarafından 4 Şubat’ta anma etkinliği gerçekleşti.

Ölümsüzlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan anma etkinliği Partizan adına yapılan bir konuşma ile devam etti.

Ardından Proletarya Partisi adına bir konuşma yapıldı. Devrim ve Komünizm şehitlerinin anıldığı Proletarya Partisi konuşmasında,‘‘Sürecin seyri, işçi sınıfı ve ezilen halklar açısından yeni zaferler ya da yenilgileri içinde barındırmaktadır. Emperyalistler arası hegemonya dalaşının son ürünü olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal savaşının da gösterdiği üzere emperyalistler arası çelişkiler keskinleşmektedir. Bu gelişmeler, önümüzdeki yıllarda hem emperyalistlerin kendi aralarındaki hem de işçi sınıfı ve ezilen emekçi halkların mücadelesini doğrudan etkileyecek dinamikleri taşımaktadır. Bu nedenle işçi sınıfı ve ezilen halklar gerçekçi olmalıdır. Emperyalistler arasında açıktan silahlı çatışma riskinin giderek arttığı ortadadır. Bu risk gerçeklik halini aldığında, dünya işçi sınıfına ve ezilen halklarına katbekat ölüm, sürgün, açlık ve yoksulluk kapılarının açılacağı kesindir” ifadeleri kaydedildi.

Daha sonra MLKP adına bir temsilci günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sinevizyon ve müzik dinletisi ile süren anma etkinliği, marşlar ve türkülerle sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu