DünyaGüncel

Kaypakkaya’ya ilişkin ortak sempozyum dizisinin ilki gerçekleşti

Partizan ve Sınıf Teorisi’nin Avrupa’da başlatmış olduğu "Geçmişten Günümüze Tarihsel Süreçleriyle Kaypakkaya'yı Anlamak!" başlıklı sempozyum dizisinin ilki gerçekleşti.

Partizan ve Sınıf Teorisi’nin Avrupa’da başlatmış olduğu “Geçmişten Günümüze Tarihsel Süreçleriyle Kaypakkaya’yı Anlamak!” başlıklı sempozyum dizisinin ilki 5 Mart günü Zürih’te gerçekleşti. Yoğun bir katılımın olduğu sempozyuma Sınıf Teorisi temsilcisi, Partizan temsilcisi, Marksist Teori yazarı Ziya Ulusoy, Umut Gazetesi Yazarı Hüseyin Ataş ve Araştırmacı Yazar Volkan Yaraşır konuşmacı olarak katıldı.

Partizan temsilcisi “Hesaplaşma, Kopuş ve Yeni Bir Yol olarak Kaypakkaya” başlıklı sunumunda Kaypakkaya çizgisinin bugün toplumun çeşitli katmanlarında hayat bulduğunu ifade etti. Ardından Ziya Ulusoy 68’li yıllarda dünyada gelişen devrimci durum ve bunun Türkiye’deki iz düşümü üzerine konuşmasını gerçekleştirdi.

Volkan Yaraşır 1970’ler de Türkiye’de işçi sınıfının gelişmesinden bahsederken Kaypakkaya’nın devrimci diyalektiğinden ve proleter komünist ideolojisini anlattı. Umut Gazetesi yazarı Hüseyin Ataş kendi konuşmasında Türkiye’deki politik durumu aktarırken, birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı. Sınıf Teorisi temsilcisi Kaypakkaya’nın tarihsel ideolojik köklerini ve onun somuttaki karşılığını anlattı.

Sempozyum, canlı geçen soru ve cevap bölümünün ardından son buldu.

Ortak kampanya devam ediyor

Partizan ve Sınıf Teorisi’nin Avrupa’da daha önce açıklamış olduğu ortak Kaypakkaya kampanyası, sempozyumlar dizi ile devam ediyor.  Zürih’in ardından planlanan sempozyumların tarihleri şu şekilde:

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu