Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelKadın

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi’nden 25 Kasım’a çağrı

KBDH Genel Konseyi, yayımladığı yazılı açıklamada, "Bu 25 Kasım’da tüm kadınları, meydanları ve geceleri tutuşturmaya çağırıyoruz" dedi.

KBDH Genel Konseyi, yayımladığı yazılı açıklama ile tüm kadınları, ezilen cinsel kimlikleri, ‘özgürlük ve eşitlik için kadın devrimi’ şiarıyla sokakları direniş mevzilerine çevirmeye çağırdı.

Konsey, açıklamaya, “Mirabel Kardeşlerden Helbest’lere kadar kadınlar ataerkil devletten hesap sormaya devam ediyor. 62 yıl önce Dominik’te faşist Trujillo diktatörlüğüne karşı Patria, Minerva ve Maria Teressa kardeşlerin erkek devlet şiddetine karşı çırptığı kanat bugün Kürdistan’da, İran’da, Türkiye’de faşist, ataerkil devletten hesap sorma cüretiyle sokaklarda, kampüslerde, fabrikalarda, tarlalarda, ve dağlarda yankı buluyor.

Faşist Trujillo diktatörlüğünün yarattığı sessizliği örgütlenme cesaretleri ile kıran ve tarihe özgürlüğün kelebekleri olarak isimlerini yazdıran Mirabel Kardeşlerin mücadelesi tüm dünyada kadınların ve ezilen cinsel kimliklerin erkek devlet şiddete karşı mücadele gününe dönüştü. O günden bugüne kadınlar, ezilen cinsel kimlikler ataerki ve heteroseksizme karşı sokakları doldurmaya, haklarını sökerek almaya devam ediyorlar. Ataerkinin her türlü yüzüne karşı, özgürlük ve eşitlik için kadın devrimini örüyorlar.” şeklinde başladı.

“İşgale, Erkek Egemen Şiddete Karşı Harekete Geç!”

Açıklamada, “Rojava devriminde kadınların büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar işgalci saldırılarla yok edilmek isteniyor. Bölge ve tüm dünya kadınlarına umut olan Rojava toprakları faşist Türk ordusu tarafından bombalanıyor. Kadın ve çocuklar katlediliyor. Kadın özgürleşmesinin simgesi olan Rojava topraklarında halklar, kadınlar, QSD-YPG-YPJ ile omuz omuza, direniyor devrimi savunuyor. Çîçek Harûnî, Hediye Ebdullah şahsında işgalci saldırılarda ölümsüzleşen yoldaşları anıyor mücadelelerini büyütme sözümüzü yükseltiyoruz.

Faşist, ataerkil devlet şiddeti karşısında devrimci şiddete başvurarak yaşamı özgürleştirmenin savaşını veren gerillaya, faşist TC devleti ve onun bugünkü temsilcisi AKP/MHP hükümeti kimyasallarla saldırıyor. Başur ve Bakur Kürdistan’da özgürlük gerillaları bütün kuşatma ve saldırıları direnişleriyle kırarken Helbest Koçerin, Mava Roj, Ruksen Zagros, Zinarin Cudi, Delal Şoreş yoldaşlar 12 erkek yoldaşla birlikte Zap’ta ölümsüzleşti. Kullanımı yasak olan kimyasal silahların ve zehirli gazların arasında savaş tünellerinde onurluca direnip zafer sözümüz oldular.

Erkek devlet şiddetine karşı bütün kadınları ve ezilen cinsel kimlikleri mücadeleyi yükseltmeye çağırdığımız bugünde başta Zap’ta ölümsüzleşen 17 yoldaşımız olmak üzere, tüm bu işgalci saldırılar karşısında direnişi sürdüren yoldaşlarımızı selamlıyoruz. Kendi askerlerini dahi benzin döküp yakarak savaştaki yenilgisini gizlemeye çalışan bu ataerkil devlet aklına karşı bütün kadınları ve ezilen cinsel kimlikleri 25 Kasım vesilesiyle harekete geçmeye, direnişi ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!” şeklinde devletin saldırılarına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

“Özgürlüğün ve Devrimin Sesi Her Yerde”

Açıklama son olarak şöyle sona erdirildi;

“İran’da Jina Mahsa Amini’nin molla rejimi güçlerince katledilmesinin ardından sokakları dolduran kadınların ve ezilen cinsel kimliklerin öfkesi her cinsiyetten işçi ve emekçilerin grevleriyle, öğrencilerin boykotlarıyla devam ediyor. Rojhilata Kürdistan’da esnaf kepenklerini kapatıyor. Başta kadınların ve ezilen cinsel kimliklerin olmak üzere halkın haklı öfkesi karşısında molla rejimi, erkek iktidarın karakterine uygun olarak her türlü manipülasyonla mücadelenin altını boşaltmaya çalışıyor…

Ataerkil devlet düzeni İran’da da olsa Türkiye’de de olsa aynı zihniyetle ve argümanlarla saldırmaya devam ediyor: Manipülasyon, inkar ve imha. Ancak başta kadınların ve ezilen cinsel kimliklerin olmak üzere halk kitlelerinin bu saldırılara cevabı net: Jin, Jiyan, Azadi

Kadınlar ve ezilen cinsel kimlikler elbette yalnızca Kürdistan, İran ve Türkiye’de değil Irak, Filistin ve Afganistan başta olmak üzere tüm Ortadoğu’da, Kafkasya ve Balkanlarda, Asya’da, Amerika’da, Avrupa’da ve Afrika’da yedi iklim dört mevsim direnişteler. Meksika’da, Arjantin’de, Brezilya’da emperyalizm destekli kadın kırımına karşı sokakları doldurup çetelere dur diyen, hükümet binalarını tutuşturan kadınlar ve ezilen cinsel kimlikler Filipinler’de, Hindistan’da, Nepal’de gerillanın öfkesine dönüşüyor.

Bu iradenin yarattığı kıvılcımı özgürlüğün cüretiyle yangına dönüştürmek için farklı alanlarda mücadelelerini yürüten kadınların ve ezilen cinsel kimliklerin devrim nehrine akma zamanıdır!

KBDH, ölümsüzlerden aldığı güç ile aynı kararlılık ve rotada direnişe ve savaşmaya devam ediyor. Bu 25 Kasım’da tüm kadınları, ezilen cinsel kimlikleri özgürlük ve eşitlik için kadın devrimi şiarıyla sokakları, direniş mevzilerine çevirmeye meydanları ve geceleri tutuşturmaya çağırıyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu