GüncelKadın

Kadıköy’de kadın buluşması: ‘Soracak hesabımız, değiştirecek gücümüz var’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla her yıl Kadıköy'de düzenlenen Kadın Buluşması için bir araya kadınlar, Beşiktaş İskelesi önüne yürüdü.

‘Soracak hesabımız, değiştirecek gücümüz var’ pankartı açan aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın (YDK) da bulunduğu birçok kadın, Kadıköy’ün çeşitli sokaklarından bir araya gelerek miting alanına yürüdü.

8 Mart Kadın Platformu’nun, “Soracak hesabımız, yeniyi kuracak gücümüz var” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda gerçekleştireceği “Büyük Kadın Buluşması” öncesinde kadınlar sokak sokak yürüyüş gerçekleştirerek buluşmaya alanında buluştu.

“Öfkemiz mücadelemiz ve dayanışmamız büyüyor! Erkek iktidar yenilecek” pankartı açan YDK’lılar, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganıyla miting alalına yürüdü.

Polis ablukasına tepki

Binlerce kadının katıldığı açıklamada 6 Şubat’ta gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremlere dikkat çekildi.

Bu sırada kadınlar sık sık  “Deprem değil, bu bir katliam” sloganı ile tepki gösterdi. Deprem bölgesine yardımın gitmediğinin belirtildiği buluşmada, alanın çok sayıda polis tarafından çevrilmesine karşı, “Devlet kadınları engellemekle meşgul ama halka yetişemeyecek acziyette. Bizler ‘devlet nerede’ diye sormaya devam edeceğiz. Sizler hesap vereceksiniz kaçamayacaksınız” ifadeleri kullanıldı.

Kadınlar “Hükümet istifa” sloganı ile iktidara seslendi.

Buluşmada aynı zamanda iktidarın deprem sürecinde bile savaş politikalarına devam etmesine tepki gösterilirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yardım için bölgeye gitmeyen askerlerin sorulması üzerine “Suriye, hudut boş mu kalsın” diye verdiği cevap hatırlatılarak savaş ısrarına dikkat çekildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu