Güncel

İzmir Newroz’u: Halk Gündoğdu Meydanı’na akın etti

İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki Newroz'da alanın girişinde Partizan kortejine polis saldırısı gerçekleşti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

İzmir’de, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması, Konak Gündoğdu Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla başladı.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren alana  gelen halk, “Biji Newroz”, “Biji serok Apo”, “Be serok Jiyan nabe”, “Jin jiyan azadi”, “Biji berxwedana zindana”, “Faşizme karşı omuz omuza” “Biji tekoşina gela” ve “Direne direne kazanacağız” slogan ve zılgıtları eşliğinde alana giriş yaptı.

“Newroz piroz be”, “Berxwedan jiyane”, “Emeğin, özgülüğün ülkesini yeniden kurmak için geliyoruz” dövizlerin taşındığı alanda HDP, Yeşil Sol Parti ile çok sayıda siyasi partinin bayrakları açıldı ve katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı.

Ayrıca Newroz alanında seçim masaları kurularak seçimde yer alacak kişilerin isimleri not ediliyor.

Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına, matemi temsil eden defne dalları taşındı. Newroz programı deprem bölgesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Gündoğdu Meydanı’ndaki programda TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü,  HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Sırrı Süreyya Önder ve TUAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran katılımcılar arasında yer aldı.

Halk HDP İzmir İl Başkanlığı’nda katledilen Deniz Poyraz’ın resminin olduğu flamalarla alanlara geldi. Newroz ateşini ise Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz yaktı.

Partizan ve YDG kortejine polis saldırısı

BMG ile birlikte İzmir Gündoğdu alanına doğru yürüyüşe geçen YDG ve Partizan, alan girişinde polisin keyfi tutumu ile uzun bir süre bekletildi. Polis YDG ve Partizan flamalarını yasak olduğunu iddia etti. Polisin yasak gerekçesi ise Kaypakkaya oldu.

Ardından Partizan kitlesi flamalarıyla alana girmek isterken polis saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

SMF üyesi ve Partizan ve YDG okurlarının içinde olduğu çok sayıda kişi işkence ile gözaltına alındı. Kitle gözaltı sırasında “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” şeklinde sloganlarla polis saldırısına karşılık verdi.

Polis bir avukatı darp etti

Gözaltına müvekkillerini görmeye giden avukat polis tarafından darp edildi.

Gündoğdu Newroz alanına girerken, gözaltına alınan müvekkillerini görmek için giden avukatı polis tarafından darp edildi. Avukatın ‘işkence ediyorsunuz” demesine polis, “Ben işkencenin ne olduğunu biliyorum, rahat olun” dedi.

Program konuşmalar ve konserlerle devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu