Güncel

İzmir Newroz Tertip Komitesi: Newroz ateşiyle özgürlüğe

İzmir Newroz Tertip Komitesi, 2023 Newroz'u programını açıkladı. Açıklamada “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla düzenlenecek Newroz’un depremde hayatını kaybeden tüm canlılara adandığı belirtildi.

İzmir Newroz Tertip Komitesi ve HDP, EMEP, TİP, TÖP, Halkevleri, Alınteri, SMF, Kaldıraç ve Partizan gibi siyasi partilerin çağrıcı olduğu 2023 Newroz’u hazırlıklarına ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Komite, “Herder Newroz, Herdem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla 19 Mart pazar günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak Newroz’a çağrı yaptı.

HDP İzmir İl binasında gerçekleştirilen basın açılmasını HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik okudu. “Demokratik, adil ve eşit yaşamı hep birlikte inşa etmek için alanlardayız” diyen Çelik, tüm İzmir halkını Newroz’a davet etti.

Bu yıl Newroz’u büyük deprem felaketinin gölgesinde karşıladıklarını söyleyen Çelik, “        Yaşam alanlarımız olan kentlerimiz, köylerimiz, mahallelerimiz yıkıldı. Acımız, öfkemiz büyük ancak direnişimiz, mücadelemiz daha büyük. Bu vesileyle bir kez daha depremde yaşamını yitiren tüm canlarımızı anıyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ve bu yıl ki Newroz’u depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza adıyoruz” dedi.

Yıkımın ve kaybın devasa boyutta olmasının nedeninin AKP-MHP iktidarı olduğunu belirten Çelik, “Bu Newroz bizler için; tüm bunların hesabını sorma günüdür. Deprem illerine günlerce bir tane bile görevliyi gönderemeyen, yurttaşlarımızın enkaz altında donarak hayatını kaybetmesine neden olan bu zorba iktidardan hesap soracağımız gündür. Toplumsal ve demokratik kesimleri hedef alan,

en insani ve demokratik arayışlara bile tahammül edemeyen, baskı ve şiddet politikaları ile demokrasiye, özgürlük taleplerine saldıran, deprem illerinde seferber olmak yerine savaş ve şiddet politikaları ile Kürtlere, kadınlara, demokrasi, eşitlik ve özgürlük isteyen tüm muhalif kesimlere savaş açan, AKP-MHP iktidarından hesap sorma günüdür” diye ekledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu