Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

İşten atılan LC Waikiki işçileri Kadıköy’de eylem yaptı

İşten atılan LC Waikiki işçileri, direnişlerinin 13’üncü gününde Kadıköy Halitağa Caddesi’ndeki LC Waikiki mağazasının önünde eylem yaptı.

Haklarını aradıkları ve sendikalı oldukları için Kod 46 ile işten atılan LC Waikiki işçileri, LC Waikiki’ye ait mağazalar önünde eylemlerini sürdürüyor.

Bugün Kadıköy Halitağa’daki LC Waikiki önünde bir araya gelen işçiler, dayanışma ve boykot çağrısı yaparak, basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşten atılma sebeplerini ve taleplerini sıralayan işçiler, eylemde “LC Waikiki’de atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankart açtı.

Eyleme, HDP Milletvekili Musa Piroğlu; İşçi Emekçi Birliği, Dev Turizm-İş Marmara Şubesi, İnşaat-İş, Dev Yap-İş, Birleşik İşçi Hareketi, Birleşik İşçi Kurultayı, Emekçiler Dayanışması, Dev İşçi-Sen, Kaldıraç, Koç Üniversitesi direnişçilerinden Kenan Güngördü’nün aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

“Patronlara da iktidarlarına da diz çöktüreceğiz”

LC Waikiki’nin dünya genelinde çok sayıda mağazası olduğunu ve bu zenginliğini emek sömürüsü, işçinin alın teriyle elde ettiğini vurgulayan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, hakkını arayan, örgütlenen işçilerin işten atıldığını belirtti.

Patronların karşısında işçilerin iki seçeneklerinin olduğunu belirten Piroğlu, “İşçilerin birliği ve direngenliği diğeri ise halkın dayanışması ve yan yana gelmesi. Patronlara karşı elimizdeki tek silah dayanışmadır. Bu dayanışma kimse yalnız kalmasın diye, işten atılacak işçiler işten atılmasın diyedir. LC Waikiki işçilerinin direnişinde dile getirdiği talepler bu ülkedeki yoksulların, ezilenlerin talebidir. Bu firma gibi hepsini uyarıyoruz, direnen işçiler yalnız değildir. Birlikte patronlara da iktidarlarına da diz çöktüreceğiz” dedi.

‘Patronlardan daha güçlüyüz’

Ardından Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı söz aldı.

İşçilerin, “Geçinemiyoruz, barınamıyoruz” dedikleri, haklarını istedikleri için Kod 46 ile işten atıldığını anlatan Saygılı, Alman taşeron şirketinin Türkiye’nin yasalarına karşı geldiğine ve hükümetin buna göz yumduğuna dikkat çekti.

“Taşeron patron bunlara cesaret edemez. Bunlara siz cesaret veriyorsunuz. Ama biz bu patronlardan daha güçlüyüz. Onların parası var ama bizim haklılığımız var, halkımızdan aldığımız gücümüz var” diyen Saygılı, “Değerli halkımız bu mağazalardan alışveriş yaptığınız müddetçe işçi arkadaşlarımızın hakları gasp edilecek, evine ekmek gidemeyecek” sözleriyle LC Waikiki ürünlerini boykot çağrısında bulundu.

Saygılı’nın konuşması sırasında Halitağa’dan geçenler alkışlarla destek verdi.

“Mağaza önlerini eylem alanına çevirin”

Aydın, sanatçı, gazeteci, işçilere ve emekçi halka seslenen Saygılı, “Bu mağazaların önlerini eylem alanına çevirin” diyerek işçilerin direnişine destek olma çağrısını yineledi.

Konuşmalar sonrası mağaza önünde pankart açık tutulurken eyleme katılan kurumlar Halitağa Caddesinde bildiri dağıttı, LC Waikiki’yi boykot çağrısı yaptı.

“Direne direne kazanacağız” sloganıyla eylemlerini sonlandıran işçiler, “Kazanmadan vazgeçmeyeceğiz, herkes duysun” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu