Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelKadın

İstanbul’daki İran Başkonsolosluğunda Mahsa Amini için eylemdeydi

KBG, katledilen Mahsa Amini için İran konsolosluğu önünde toplanarak, İran'dan Türkiye'ye devletlerin kadın düşmanı politikalarına karşı kadınlar ve LGBTİ+lar olarak mücadeleyi omuz omuza büyüteceklerini haykırdı.

adınlar Birlikte Güçlü, İran’da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini (Jîna Emînî)  için Cağaloğlu’nda bulunan İran Konsolosluğu önünde toplandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm  aralarında bulunduğu yüzlerce kadın eyleme katılırken, İranlı kadınlar da eylemde en ön sıralardaydı.

Kadınlar eylem için toplanmayı sürdürürken İran vatandaşı bir kadın, kadınların saçları göründüğü bahanesiyle katledilmesine tepki göstermek amacıyla saçlarını kesti. Tüm kadınlar için özgürlük isteyen kadın, “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm” diye haykırdı.

“Mahsa Amini için özgürlüğümüz için Türkiye’de İran’da isyandayız” pankartı açılan eylemde, Mahsa Amini’nin fotoğrafının olduğu dövizler taşındı. Eylemde ilk sözü İranlı kadınlar aldı. İran’daki molla rejimin kendilerine hiçbir hakkı tanımadığını söyleyen kadınlar, bu sebeple ülkeden göç etmek zorunda kaldıklarını belirtti. İstanbul’da bulunan konsolosluğa bile başlarını örtmeden giremediklerine dikkat çeken kadınlar, Türkiye’ye İran Konsolosluğu’nu ülkeden kovması çağrısında bulundu.

Eylemde söz alan İranlı bir trans kadın, kendilerine sahip çıkan tüm kadınlara teşekkür ederek, sporcu olduğunu ancak İran’da spor yapılmasına izin verilmediğini, trans bir kadın olarak yaşayamadığını ve Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığını anlattı. Amini’nin İran rejiminin iddia ettiği üzere kalp krizinden değil katledilerek öldüğünü vurgulayan kadın, tüm kadınlara mücadele çağrısı yaptı.

Basın açıklamasını kadınlar adına Rüya Kurtuluş okudu. “Günlerdir İran sokakları yanıyor. Günlerdir dünyanın her yerinde biz kadınların içi yanıyor, öfkesi, isyanı büyüyor” diyen Kurtuluş, Amini’nin ona dayatılan sınırları reddettiği için devlet tarafından katledildiğini söyledi.

İran başta olmak üzere dünyanın her yerinde kadınların bu katliam karşısında sokaklara döküldüğünü dile getiren Kurtuluş, İran rejiminin direnen kadınlara ve halka saldırılarını sürdürdüğünü belirtti. Amini’nin katledilmesinin İran’da 43 yıldır süren faşist molla rejiminin sonucu olduğunu ifade eden Kurtuluş, kadınlara dönük başörtü dayatmasına, irşad devriyelerinin cadı avına, kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük tutuklama ve idam cezalarına dikkat çekti.

“İran uzağımızda değil. Yanı başımızda” diyen Kurtuluş, Türkiye’de kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük yasaklama ve katliam politikalarına işaret etti. “Kadınların sadece aile olduğunda, o şiddet dolu ailelerin içine hapsolduğunda var sayıldığı, LGBTİ+ların varlığının yok sayıldığı bir dayatmanın, bir faşizmin altında her şeye rağmen yaşıyoruz, direniyoruz” ifadelerini kullanan Kurtuluş, kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük düşman hukuku uygulandığını söyledi.

Kurtuluş şöyle devam etti: “Hukuk bittiyse direniş haktır! Yıllardan beri İranlı kadınlar, başörtüsü dayatması başta olmak üzere, ‘şeriat kuralları’ adı altında yaşamlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ediyor. Bugün İran sokaklarından aşina olduğumuz bir ses yükseliyor: ‘Jin, Jiyan, Azadi’ Bizler de Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa’nın katili erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir. İran’da Türkiye’de ve tüm dünyada… Mahsa için, özgürlüğümüz için, hayatlarımız için isyan!”

Eylem boyunca, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Hameney’e ölüm”, “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm”, “Diktatöre ölüm”, “Benim bedenim, benim kararım”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu