GençlikGüncel

İstanbul Üniversitesi öğrencileri: Uzaktan eğitim kararından vazgeçilsin!

Maraş depremlerinin ardından tüm ülkede üniversitelerde uzaktan eğitim yapılması kararı alınmasına karşı İstanbul Üniversitesi öğrencileri eylem yaparak bu karardan vazgeçilmesini istedi

Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi ve KYK yurtlarının depremzedelere açılması kararını protesto eden öğrenciler, bunun büyük sorunlara neden olacağını belirterek, derhal bu yanlış karardan vazgeçilmesini istedi.

İstanbul Üniversitesi Kulüpleri Birliği, 11 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı tarafından üniversitelerin kapatılacağı ve depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’a ait öğrenci yurtlarına yerleştirilmesini protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. “Depremzedeler için yurtlar çözüm değil, uzaktan eğitimden vazgeçilsin!” pankartı açan öğrenciler, “Kamu ya da tüm özel otel, toplu konut ve konaklama tesisleri devlet tarafından ücretsiz olarak depremzedelere açılsın” şiarıyla bir araya geldi. “ Uzaktan eğitimden vazgeçilsin”, “ Yüz yüze eğitim engellenemez” dövizleri taşındı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı açıklamayı öğrenciler adına Lisan Alayoğlu okudu.

İktidarın 11 Şubat 2023 tarihinde alınan KYK yurtlarının depremzedelere açılması ve üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi kararını daha büyük sorunları tetikleyeceğini belirten Alayoğlu, yanlış bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi. Alayoğlu, “Evlerini kaybetmiş insanların uzaktan eğitim ile derslere verimli bir şekilde katılmaları beklenemez. Depremzede öğrencilerin eğitim alabilmesi için sağlıklı yaşam koşullarına erişebilmesi, güvenliklerinin sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlanmadan gerçekleştirilen bir eğitim süreci, depremzede arkadaşlarımızın eğitim haklarından büyük ölçüde mahrum kalmasına neden olacaktır” diye belirtti.

İktidarın, hukuku uygularken kamu yararını gözetmesi gerektiğinin altını çizen Alayoğlu, bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyledi. Cumartesi günü yapılan açıklamayla depremzedelerin devlet yurtlarına yerleştirileceği ve bu sebeple üniversitelerin yaza kadar uzaktan eğitime geçileceğini belirten Alayoğlu, alınan bu kararın ardından yurt yönetimleri, öğrencileri arayarak saatler içerisinde yurtları boşaltmalarını istenildiğini aktardı. Alayoğlu devamla,  “Öğrenim gördüğü şehirde çalışmak durumunda olan, ailesinden bağımsız şekilde geçimini ve yurt ücretini karşılayarak KYK yurtlarında barınan öğrenci arkadaşlarımızın yaşayacağı mağduriyet göz ardı edilemez” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu