Güncel

İstanbul Newroz’u: Halk kötü hava koşullarına rağmen Newroz alanında

İstanbul’da halk, Newroz'u Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştiriyor. Halk olumsuz hava koşullarına rağmen talepleriyle Newroz alanında.

Bu yıl “Her der Newroz her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newrozu, İstanbul’da Yenikapı Meydanı’nda. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz’da, meydana kurulan dev sahne siyahlarla donatıldı.

Halk alana akın etti

Birleşik İşçi Hareketi, İnşaat-İş, Limter-İş, Dev Yapı-İş sendikaları, “Newroz piroz be, yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” ortak pankartıyla Yenikapı Newrozu’na katıldı.

Halk polis arama noktalarından geçerek alana girmeye başladı. Siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri ise Yenikapı Marmaray durağı önünde alana geçmek üzere kortejlerini oluşturdu. Kortejler alana girmeye devam ederken halk ise depremde hayatını kaybedenleri andı.

“Kapitalizmin Enkazına, Sömürüye ve Faşizme Karşı Newroz Ruhuyla Ayağa” yazılı pankart ile alana yürüyüş yapan Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), “Biji berxwedana zindana” sloganları ile tutsakları selamlayarak Newroz alanında yerini aldı.

Polis, YDG flamalarına el koydu

Partizan, alana giriş yaparken polisle gerginlik yaşandı. Polis alana girişte Yeni Demokrat Gençlik (YDG) flamalarına el koydu. Partizan kitlesi durumu protesto eden sloganlarla alana giriş yaptı. YDG, polisin falamalrına el koymasına rağmen flamalarla Newroz alanında yerini aldı.

Newroz programı başladı

Newroz alanından “Biji Serok Apo” “Bijî berxwedana zindana” “Direne direne kazanacağız” “Newroz Piroz be” sloganları yükseliyor. Girişlerin devam ettiği alanda polis ekipleri ulusal kıyafetleri ile alana girmeye çalışan 5 yaşındaki bir çocuğu alana almadı. HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve çevresindeki halk duruma tepki gösterdi.

Newroz ateşi yakıldı

Bütün engellemelere ve kötü havaya ramen Newroz alanını doldurduran on binlerce kişi,  Newroz programını takip ediyor. Sloganlar eşliğinde Newroz ateşi yakıldı.

Sunucular HDP İstanbul İl Kadın Meclisi Sözcüsü Gülşen Karasu ve HDP İstanbul İl Örgütü Kültür Komisyonu üyesi Mazlum Jînda, Adnan Yücel’in “Ateşin ve Güneşin Çocukları” adlı şiiri ile açılışı yaptı.

Saygı duruşuyla başlayan Newroz programında, Yeşil Sol Parti’nin Maraş merkezli depremlerde yaşananları konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Newroz Tertip Komitesi Başkanı Volkan Bulut, halkı selamlayarak, Ehmedê Xanî’nin “Kurdno bibin yek, heger hûn nebin yek hûnê herin ye bi yek” sözlerini hatırlatıp, birlik çağrısı yaptı.

Birol: Biz işçiyiz, kadınız, genciz, biz Kürt’üz, biz halkız

Newroz ateşinin yakılmasının ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol meydana seslendi. İlknur, “Zorlu ve engebelidir  yollar, acıttılar, kanattılar, öldürdüler ama ayağa kalktık, adım adım bu günlere geldik. Newroz, Kawaların günüdür, direnişidir. Biz işçiyiz, kadınız, genciz, biz Kürt’üz, biz halkız. Cevabı verildi. Biz emekçiyiz, genciz, kadınız, Kürt’üz, biz halkız. Bizi öldürdükleri sandıkları her an kalktık ayağa. Şimdi de üzerlerine yürüyeceğiz. Bir devri bitireceğiz, başka bir devri açacağız” ifadelerini kullandı.

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Newroz deklarasyonu

Görkemli 2023 Newrozu’na ev sahipliği yapan Yenikapı Meydanı’na akın sürüyor. Barış Anneleri’nin yaktığı ateşin etrafında bir araya gelen halk, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep ediyor. Konuşmalarla devam eden programda, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin ortak Newroz Deklarasyonu okundu. Metnin Kürtçesi Türkan Aşçı, Türkçesi ise Mesut Mike tarafından okundu.

“Kapitalist Barbarlığa Karşı, Halkların Kardeşliği ve Emekçilerin Birliği İçin Newroz Ateşiyle Özgürlüğe!” başlıklı metinde, Newroz’un bu sene buruk karşılandığı belirtildi. “Yasımızı, öfkemizi Newroz ile bütünleştiriyoruz” vurgusu yapılan metinde, depremde yaşanan ölüm ve yıkımlara dikkat çekildi. “Bu seneki Newroz ateşini yaşamını yitiren yurttaşlarımız için harlıyoruz” ifadelerinin kullanıldığı metinde, iktidarın deprem sonrası tutumu eleştirildi.

Yıkılan düzendir

Metinde devamla, “Betonlaşmaya dayalı inşaat rejimi ile çıkardığı imar aflarıyla kentlerimizi depreme hazır hale getirecek politikaları benimsememesi ile bu yılkımın suçlusu iktidarın ta kendisidir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi deprem sonrası ilk üç gün müdahale edilmemesi, yardıma koşan gönüllülerin ve dayanışma çalışmalarının engellenmesi daha da ağır sonuçlara yol açmıştır. Bizler emekten, demokrasiden, barıştan yana bir araya gelen tüm güçler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız” denildi.

Newroz Deklarasyonu’nun devamında şunlar ifade edildi:

“Newroz yeni gündür, yeni yaşamdır. Tek adam rejimine,  kapitalist rant düzenine karşı isyan ve mücadele günüdür. Bizler bu ülkede onurlu yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Yeni günde yeni yaşamı hep birlikte öreceğiz.

Tecrit vurgusu

AKP-MHP iktidarı uyguladığı tecrit politikaları ile toplumsal birliği, kolektif üretimi, barışı ve kardeşliği hedef almaktadır. İmralı Cezaevi ile başlatılan daha sonra diğer cezaevlerinde uygulanan tecrit politikaları giderek yaygınlaştırılarak toplumun tamamına hissettirilmektedir. Tecrit politikası ile kendi siyasi ömrünü uzatmayı ülkeyi korku ve baskı ile yönetmeyi arzulamaktadır. Tecride karşı çıkmak yaşamı savunmaktır, toplumsallaşmayı savunmaktır, ülkenin demokratikleşmesine imkân sunmaktır.

Kürt sorunu

Kürt sorunu başta olmak üzere farklı kültür, kimlik ve etnik yapıların yıllardan beri yaşadığı, Anayasal eşit yurttaşlık, barış ve diyalog temelinde çözümü mümkün olan her konu şovenizmi körüklemenin, halkları karşı karşıya getirmenin, muhalefeti parçalamanın bir aracı olarak kullanılmak isteniyor. Demokratik ve barışçıl yollar yerine savaşa, kutuplaşmaya dayalı politikalar nedeniyle kaynakların silahlanmaya ayrılması sonucunda ülkemiz büyük bir ekonomik krizin içine sürükleniyor.

Seçim mesajı

Ülkemiz ve bölgemiz bir kez daha insanlık değerleri adına zulme, zorbalığa ve gericiliğe karşı görkemli direnişlerle karanlığa karşı aydınlık, düşman hukukuna karşı kardeşlik ve bir arada yaşam için büyük bedellerle faşizan kuşatmaları yarmaya, gericiliği püskürtmeye, sömürü çarkını parçalamaya çalışıyor. Bizler bu ülkenin onurlu yurttaşları olarak umudumuzu asla kaybetmeyeceğiz. 14 Mayıs seçimlerinde tek adam rejimine, faşizme ve kapitalist barbarlığa karşı özgürlüğün, eşitliğin ve kardeşliğin savaşını vereceğiz. Geleceğimiz kuşatmaya çalışan bu karanlığı dağıtacak ve aydınlık yarınları inşa edeceğiz.”

Program konuşmalarla devam etti.

HDK: Yok sayılan kitleler, alanları doldurdu

Halkların Newroz bayramını kutlayan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Newroz birlik, kardeşlik ve dünya halkları için kutlu olsun. Bugün burada toplananlar, yok sayılan kitleler, alanları doldurdu. Newroz ruhuyla Yenikapı’da bambaşka bir renk oluşturdu. Bu meydan, biat etmeyenlerin, diz çökmeyenlerin meydanı, hoş geldiniz. 2023 Newrozu’nun ülkemizde yaşanan deprem felaketinde karşılıyoruz. Yas ve acı içindeyiz, halklarımıza yaşatılan yıkımın acısını yürekten hissediyoruz. Bütün halklarımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımızın ilk günden yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Buldan: Newroz tüm kimliklerin bir arada sesini yükselttiği gündür

Ardından sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, halkların Newroz’unu kutlayarak sözlerine başladı. Buldan, “Newroz zalimlere karşı, kötülüklere karşı, baskılara karşı, şiddete karşı, hukuksuzluklara karşı Türkiye halklarının Kürtlerin, Türkler, Ermenilerin, Süryanilerin, Lazların, Boşnakların, Pomakların, bu ülkede baskı altında yaşayan, şiddet gören, haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz kalan tüm kimliklerin, inançların bir arada sesini yükselttiği gündür” ifadelerini kaydetti.

“AKP’nin ve küçük ortağının bu ülkeyi son kez yönettiğini herkes bilmelidir” diyerek 14 Mayıs seçimlerine işaret eden Buldan, “Çok az bir zaman kaldı. İki aydan az bir süresi var. 14 Mayıs, bizler açısından önemli bir fırsattır. Aynı zamanda milat olacaktır. AKP-MHP’nin bu seçimlerde Türkiye halklarının ne kadar büyük olduğunu, Kürtlerin ne kadar iradeli olduğunu, kadınların gençlerin ülkeyi değiştirme gücünü ortaya çıkaracağı bir tarihtir. Bu meydanı dolduranlar şunu bilsin, demokrasi meydanlarda yazılır, barış meydanlarda ilan edilir. Barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Buldan’ın konuşması sonrası program sanatçıların söylediği şarkılarla sonlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu