Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DünyaGüncelKadın

Hindistanlı kadın güreşçilerden cinsel taciz protestosu

Hindistan'ın kadın güreşçileri, federasyon başkanını ve bazı antrenörlerini cinsel tacizde bulunmakla suçlayarak oturma eylemi yaptı.

Hindistan’ın önde gelen kadın güreşçilerinden Vinesh Phogat ve Sakshi Malik ile erkek güreşçi Bajrang Punia’nın başını çektiği ve diğer kadın güreşçilerin de aralarında olduğu yaklaşık 200 kişi, başkent Yeni Delhi’deki parlamento binasının önünde oturma eylemi yaptı.

Göstericiler, cinsel tacizle suçladıkları Hindistan Güreş Federasyonu (WFI) Başkanı Shri Brijbhushan Sharan Singh ve söz konusu antrenörlerin görevden alınmasını talep ediyor.

Ülkenin iki kez dünya şampiyonluğu bulunan tek ismi olan Phogat, burada yaptığı açıklamada, bazı antrenörler ile federasyon başkanı Singh’i kamplarda kadın güreşçilere tacizde bulunmakla suçladı.

Cinsel istismara uğrayan 10 ila 20 kadın güreşçi tanıdığını söyleyen Phogat, Başbakan Narendra Modi veya İçişleri Bakanı Amit Shah ile görüşmesi durumunda bu kişilerin isimlerini açıklayacağını bildirdi.

Cinsel tacize karşı eylem yapanlar, “Haklarımız için savaşacağız” ve “WFI Başkanı’nı boykot edin” yazılı pankartlar taşıdı.

Federasyon Başkanı suçlamaları reddetti

Öte yandan suçlamalara ilişkin basına konuşan Federasyon Başkanı Singh, suçlamaları reddederek soruşturmaya ve her türlü yüzleşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Singh, iddialara ilişkin, “Bir kadın bile cinsel taciz iddialarını kanıtlarsa asılmaya razıyım.” dedi.

Hindistan Gençlik ve Spor Bakanlığı, federasyondan, suçlamalara ilişkin cuma gününe kadar savunmalarını sunmalarını isteyerek, aksi takdirde federasyona yönelik işlem başlatılacağını duyurmuştu.

Hindistan Olimpiyat Komitesi Başkanı P.T. Usha sosyal medya hesabından adaletin yerini bulması için kapsamlı soruşturma sözü vererek gelecekte de böyle durumlarla ilgilenmesi için özel bir komite kurma kararı aldıklarını duyurdu. (Euronews)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu