DünyaGüncel

Hindistan Komünist Partisi̇ (Maoist): 23 Mart’ı Anti-Emperyalist Gün olarak kutlayın

Hindistan Komünist Partisi̇ (Maoist) Merkez Komite 23 Mart'ın anti-emperyalist gün olarak kutlanması çağrısı yaptı.

Hindistan Komünist Partisi̇ (Maoist) Merkez Komite yaptığı açıklamada, “23 Mart 1931’de Hindistan’ın büyük evlatları Bhagat Singh Yoldaş, Sukhdev Yoldaş ve Rajguru Yoldaş İngiliz sömürgeci gücü tarafından Hint sağcıları ve komprador burjuvazi güçleriyle işbirliği içinde katledildiler.

Bhagat Singh, Sukhdev ve Rajguru, “Inquilab Zindabad” (Yaşasın Devrim) ve “Kahrolsun Emperyalizm” sloganlarıyla Hindistan tarihinde yeni bir sayfa açmışlardı. Bu sloganlar hala Hindistan’ın her köşesinde yankılanıyor, hala her gencin kanını günün düzeni olan adaletsizliklere karşı kaynatıyor. HKP (Maoist) Komünist Partisi, emperyalizme, dini fanatizme, kast sistemine ve her türlü adaletsizliğe karşı mücadelede hayatlarını feda eden Hindistan’ın bu büyük devrimcilerine saygılarını sunmaktadır” dedi.

tkpml.com sitesindeki açıklamada, “Emperyalizm bugün işçi sınıfı, köylülük ve diğer kesimlerden gelen direniş ve kitle hareketleriyle karşı karşıyadır. İşçi sınıfı hareketleri dünyanın her yerinde ve tüm sanayi sektörlerinde yükseliyor. Amerika’da, Fransa’da, İngiltere’de, Almanya’da, Güney Kore’de, Sri Lanka’da ve daha birçok yerde geniş çaplı işçi sınıfı hareketlerine tanık oluyoruz. Hindistan’da işçi sınıfı, köylülük, Adivasi, sosyal aktivistler ve öğrenciler ayaklanmakta ve faşist BJP-RSS ve emperyalizm tarafından dikte edilen halk karşıtı politikalara meydan okumaktadır.

Sadece işçi sınıfı hareketleri değil, dünyada sosyalizm ve komünizmin popülaritesinde de bir artış var. Sosyalizm ve Komünizm korkusuyla, Amerika’daki Demokrat Biden hükümeti Cumhuriyetçilerin desteğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde Sosyalizmi yasakladı. Endonezya’da da benzer önlemler alınmıştır.

Kapitalist Emperyalist sistem “çürümüş” ve “asalaktır” ve bu nedenle tüm gücüyle yıkılması gerekmektedir. Her geçen gün, işçi sınıfı hareketleri kapitalizme ve onun en yüksek aşaması olan emperyalizme karşı başını sayısız kez kaldıracaktır. Komünist Manifesto’da yer alan şu sözleri hatırlamak yerinde olacaktır: “Bu nedenle burjuvazinin ürettiği şey, her şeyden önce kendi mezar kazıcılarıdır.” Dünyanın tüm devrimci partileri ve Maoist, komünist partileri, emperyalizmin ve emperyalist savaşın mevcut krizini militan bir işçi sınıfı ve kitle hareketine dönüştürmelidir” denildi.

” Mücadelemiz yalnızca geleceği değil, aynı zamanda inşa etmeyi arzuladığımız geleceğin anlamını da belirleyecektir”

Açıklama, “Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi (MK) tüm devrimci, demokratik ve yurtsever kitle örgütlerini, aydınları, öğrencileri, ezilen kastları, kadın ve azınlık örgütlerini ve milliyetleri 23 Mart’ı Anti-Emperyalist bir gün olarak kutlamaya ve Hindistan işçi sınıfı, köylülük ve Adivasi mücadelelerine katılmaya ve tüm dünyadaki işçi sınıfı hareketleriyle dayanışma içinde olmaya çağırmaktadır.

Dostlar ve Yoldaşlar; topraklarımızın, suyumuzun, ormanlarımızın, havamızın ve varlığımızın sömürgeleştirilmesini durdurmanın zamanı gelmiştir. Ayrıca kitleleri Ambani ve Adani’nin servetlerinin kamulaştırılması için ve toplumsal servetin, kamu sektörlerinin ve kamusal alanların özelleştirilmesine karşı hareketler inşa etmeye çağırıyoruz. Emperyalist yağma ve savaşa karşı, ülkede hüküm süren insanlık dışı koşullara karşı ayağa kalkma zamanıdır. Mücadelemiz yalnızca geleceği değil, aynı zamanda inşa etmeyi arzuladığımız geleceğin anlamını da belirleyecektir” sözleriyle bitti.

Açıklamanın tamamı için TIKLAYINIZ 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu