Güncel

Güncellendi | 23 kentte Newroz ateşi yakıldı

“Her der Newroz, her dem azadî" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" şiarlarıyla 23 il ve ilçede Newroz ateşi yakıldı. 

Depremde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz’u 23 il ve ilçede gerçekleşti. “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarları ile İstanbul, Van, İzmir, Êlih, Sêrt, Îdir, Mûş, Çewlîg, Dersim, Mersin, Gever, Tetwan, Qoser, Aydın, Antalya, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Muğla, Denizli, Manisa ve Balıkesir’de Newroz ateşi yakıldı.

Wan’da son yılların en görkemli Newroz’u

Wan Kalesi’nde bulunan Newroz Parkı alanında yapılan Newroz için Tuşba, Rêya Armuşê (İpekyolu) ve Artemêt (Edremit) ilçelerine bağlı mahallelerden yola çıkan halk, yağışlı havaya rağmen Newroz alanına ulaştı.

Wan’da yüz binlerin doldurduğu Newroz alanında halkın talepleri arasında öne çıkan ‘PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü’ oldu. Burada konuşan HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli, ‘Çözümün sahibi ve muhatabı da Sayın Öcalan’dır. Masayı devirenler bilsin ki HDP var. HDP o masayı muhatabıyla mutlaka kuracaktır’ dedi.

Yüzbinlerin katılımıyla gerçekleşen Wan Newrozu, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı iki koldan yapılan yürüyüşle sona erdi.

Batman’da Öcalan’ın Newroz mesajı okundu

Êlih’te (Batman) “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla Pazaryeri Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda düzenlendi.

Etkinlikte ilk olarak Sinevizyon gösterimi yapıldı. Sonrasında ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajı okundu. Kutlamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bu Newroz iktidardan hesap sorma Newroz’udur. O kadar kişi yaşamını yitirdi tek bir kişi dahi istifa etmedi. Devletin kurumlarından kimse tutuklanmadı. Hesap veren olmadı. İşte bu yüzden bu alanda yaşanan katliamlara hesap soracağız” dedi.

Iğdır: Mutlaka bu iktidarı değiştireceğiz

Renga renk giyinen kadınların damga vurduğu ve Kürt, Türk, Terekeme ve Azeri halklarının birlikte kutladığı Iğdır Newroz’unda gençlerin yoğun katılımı ise dikkat çekti.

Burada konuşan HDP Îdir Milletvekili Habip Eksik, “AKP-MHP faşist iktidarı halkımızı enkaz altında bırakarak ölüme terk etti. Biz buradan bir kez daha ‘hakkımızı helal etmiyoruz’ diyoruz. Bu hükümet, Kürt halkının düşmanıdır. Kürt halkı üzerinde yürütülen savaşta ülkenin bütün kaynakları harcandı. Mutlaka bu iktidarı değiştireceğiz” dedi.

Mardin: Hükümet istifa

Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesi Otogar Meydanı’nda gerçekleştirilen Newroz’a sağanak yağışa rağmen 7’den 70’e Qoserliler akın etti.  Alanda kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, Bursa’da ırkçı saldırıların hedefinde olan Amedspor taraftarları da Newroz alanındaki yerini aldı.

Mardin Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut ve Qoser Belediyesi’ne atanan kayyum yönetimi belediye binasının üzerinden alanı izlerken, belediye binasına dönen kitle, “Bijî Serok Apo” ve “Tayyip İstifa” sloganları atmaya başladı.

Semsûr’da da Newroz ateşi yakıldı

Depremle birlikte enkaza dönüşen ve yaralarını dayanışmayla sarmaya çalışan Semsûr’da da Newroz ateşi yakıldı. Direniş ve isyanın bayramı olan Newroz için kentin Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Zülfikar Yılmaz Çadır Kenti’nde onlarca kişi bir araya geldi. Depremin ardından binlerce insanın yaşamını yitirdiği kentte halk Newroz ateşini, “Buradayız gitmedik” diyerek yaktı.

Öte yandan Bitlis, Siirt, Muş, Bingöl, Dersim vb yerlerde de binlerin katılımıyla Newroz ateşleri yakıldı.

Kocaeli Gebze’de halk buluştu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad- TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti öncülüğünde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Mevlana Kapalı Pazar alanında Newroz ateşi yakıldı.

Mersin

Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde bulunan Tırmıl  Alanı’nda gerçekleşen Newroz kutlaması halkın alana gelişleri ile başladı. Kentin birçok noktasından ve Adana ile Osmaniye’den alana ulaşmaya çalışan halkın alana girişi iki noktadan yapıldı. Kentte etkili olan sağanak yağışa rağmen halk, ulusal kıyafetleri ile Newroz alanında buluşarak Newroz ateşini yaktı.

Antalya

Antalya’da Newroz, “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Turgut Özal Spor Salonu önünde başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi) bayraklarıyla donatılan Newroz alanına akın eden gençler ve kadınlar, “Jin, Jiyan, Azadî”, “Bê serok jîyan nabe”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla isyanlarını dile getirdi.

Newroz, Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Bursa’da halk meydanı doldurdu

Bursa’da Newroz’u Arabayata Pazar Alanı’nda başladı. Halk yağmur ve soğuğa rağmen Newroz alanına akın etti.

Manisa

Manisa’da Lale Meydanı’nında bir aya gelen halk Newrozu çoşku ile karşıladı. Mersin’deki programa HDP Amed Milletvekili Remziye Tosun ve HDP MYK Üyesi Naci Sönmez katıldı.

Ankara

Ankara Anıtpark’ta  gerçekleşen Newroz’da halk direnişi ve öfkesini haykırmak için alana aktı. Newroz, olumsuz hava şartlarına rağmen halkın alana gelişleri ile başladı. Flama ve “Kapitalizmi Newroz ruhuyla enkaza çevireceğiz” yazılı pankart açıldı.  “Newroz piroz be”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Necdet İpekyüz ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen’in yer aldığı Ankara Newroz programı, açılış konuşmasının ardından saygı duruşu, konuşmalar ve Sanatçı Berfin Aktay’ın seslendireceği ağıtlar son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu