Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

Gergerlioğlu: Hapishanelerde bir yılda 73 tutsak hayatını kaybetti

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu hapishanede hayatını kaybeden tutusaklarla ilgili raporunu açıkladı:

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, hapishanede yaşamını yitiren tutsaklarla ilgili raporunu açıkladı.

Rapora göre;

  • 1 yılda (1 Aralık 2021 – 1 Aralık 2022) hapishanelerde en az 73 tutsak hayatını kaybetti.
  • Hayatını kaybedenlerin 34’ünün “intihar ettiği” iddia edildi, 39’u ise hasta tutsak.
  • Hapishanelerde ölenlerin 3’ü kadın 70’i erkek.

‘Ölümler daha da artabilir’

Gergerlioğlu konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“1 Aralık 2021 ve 1 Aralık 2022 arası 1 yıl içinde tespit ettiğimiz ölüm sayısı 73 oldu. Bunlardan 34’ü intihar olarak açıklanan şüpheli ölümler. 39’u ise hasta mahpusların ölümleri.

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak yeterli tedavi imkanı bulunmadığı için mahpuslar hayatlarını kaybediyorlar. Bu da çok büyük dramlara neden oluyor. Cezaevlerinde durum çok kötü ve hasta mahpuslar açısından ölümler daha da artabilir. Fiziksel ve psikolojik nedenlerle intiharların da artabileceğini bir hekim vekil olarak vurgulamış olayım.

Hem fiziksel hastalıkları için yeterli tedavi alamayan hem psikolojik hastalıkları için yeterli tedavi alamayan mahpuslar hayatlarını kaybediyor, bu konuda sorduğumuz sorulara yeterli cevaplar verilmiyor. Cezaevleri, Adalet Bakanlığı hiçbir şekilde açıklama yapmıyor. Tahminimiz daha da yüksek sayılar olabileceği yönünde çünkü Bakanlık bu konuda açıklama yapmıyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu