Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DünyaGüncelKadın

Gabriela, hamile savaşçıların askerler tarafından kaçırılmasına ilişkin açıklama yaptı

Filipinli kadın örgütü Gabriela, Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu'nun (YHO) iki hamile savaşçısının askerler tarafından kaçırılmasına ilişkin açıklama yaptı

Filipinli kadın örgütü Gabriela, Filipinler Komünist Partisi’ne bağlı Yeni Halk Ordusu’nun (YHO) iki hamile savaşçısının 402. IBde askerleri tarafından kaçırılmasından büyük endişe duyduğunu dile getirdi. Gabriela’nın açıklamasına göre, iki savaşçı 3 Kasım 2022’de Butuan Şehri, Barangay Libertad otoyolunda kaçırıldılar ve şimdiye kadar serbest bırakılmadılar. Savaşçılardan biri 23 yaşındaki Aurily Havana (Ka Laiza) ve diğeri 19 yaşındaki Jennifer Binungkasan (Ka Laile).

Gabriela’nın açıklamasında ayrıca 2023 yılının korkunç kadın hakları ihlal vakalarıyla başladığına dikkat çekilerek, Marcos Jr. yönetimi Uluslararası İnsancıl Hukuk ilkelerini ve politikalarını uygulama çağrısı yer aldı. Ayrıca, hükümet ile YHO güçleri arasındaki silahlı çatışmanın ancak Filipin hükümetinin silahlı çatışmanın köklerini tanıması ve tarım reformu, ulusal sanayileşme ve insan haklarına saygı gibi sosyo-ekonomik ve siyasi reformları uygulaması halinde çözülebileceğini vurguladılar.

Gabriela ayrıca İnsan Hakları Komisyonu’nu bu olayı acilen soruşturmaya ve iki hamile kadını bulup ortaya çıkarmaya yönelik adımlar atmaya zorladı. Gruba göre, “Bu, Uluslararası İnsancıl Hukuka göre yaralıların, hamilelerin ve şiddete karşı mücadele edemeyen savaşçıların haklarını koruması gereken Filipinler hükümetinin bir yükümlülüğüdür.”

Kaynak: https://philippinerevolution.nu/angbayan/pagdukot-sa-dalawang-buntis-na-pulang-mandirigma-kinundena-ng-grupong-kababaihan/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu