Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelLGBTİ+

Esat-Eryaman Davası ertelendi: “Transları değil çeteleri yargıla!”

Ankara'da trans kadınlara yönelik saldırıya ilişkin görülen dava ertelendi

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, 10 yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan davada saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden davanın ikinci duruşması bugün (1 Haziran) Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı LGBTİ+ aktivistleri ile aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın (YDK) da olduğu kadın örgütleri ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da izledi. İzleyiciler pandemi gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadı. İzleyiciler duruşmayı salon dışından takip edebildi. Duruşmaya Eryaman-Esat mağdurlarından bir kişi katıldı. Mağdurların Avukatı Senem Doğanoğlu, 17 Mayıs Derneği’nden Av. Kardelen Yılmaz ve Kırmızı Şemsiye Derneği’nden Av. Evrim Demirtaş duruşmada yer aldı.
Sanıklardan Şammas Taşdemir, duruşmaya cezaevinden katıldı. Duruşmanın sonuna doğru sanıklardan Ayhan Günay da salona girdi. İfadesini tekrarladığını belirtti.
Dava, eksiklerin belgelerin giderilmesi için bir kez daha ertelendi. Bir sonraki duruşma 24 Eylül saat 9.30’da görülecek.

Duruşma sonrası yapılmak istenen açıklamaya polis saldırısı

Duruşmayı izleyen LGBTİ+ aktivistleri adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi. Sivil giyimli polisler, basın açıklamasını engelledi. Bunun üzerine aktivistler adliyenin karşısına geçti. Pembe Hayat Derneği’nden Efruz Kaya basın açıklamasını okurken polis saldırdı. Aktivistler yürümeye ve yürürken basın açıklaması okumaya başladı. Dil, Tarih, Coğrafya binası önünde bu sefer çevik kuvvet durdurdu. Trans bayrağı taşıyan bir aktiviste saldırdı. Basının görüntü almasını engelledi. (Kaynaklar: Kaos GL, Pembe Hayat)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu