Güncel

Ermeni Toplumsal Meclisi, Lorenzo Orsetti’yi andı

Ermeni Toplumsal Meclisi, 18 Mart 2019’da Rojava’da ölümsüzleşen Lorenzo Orsetti’yi andı.

Ermeni Toplumsal Meclisi, 18 Mart günü Der-Zor’u özgürleştirme operasyonları sırasında Bahoz’da şehit düşen İtalyan savaşçı Lorenzo Orsetti anısına Rojava’da bir etkinlik gerçekleştirdi.

Enternasyonal mücadelenin ve dayanışmanın önemini anlatan konuşmalarla başlayan anma, hiç tanımadığı insanlar için dilini bilmediği topraklarda ölümsüzleşen Lorenzo Orsetti’yi tanıyanların anlatımlarıyla devam etti.

Lorenzo’yu anlatımlarında onu tanıyan bir yoldaşı şu ifadeleri kaydetti:

“İtalya’da doğup büyüyen bir kişi neden tanımadığı kişilerin hayatı için mücadele etmeye gelir, neden her hamleye gidiş organizesini duyduğunda ‘ben gitmek istiyorum’ diye kendini önerir? Onu İtalya’nın Floransa şehrinden Rojava topraklarına çeken güç neydi? Hangi özgürlük rüzgarı etkiledi? Onu DAİŞ çeteleri ve işgalci Türk ordusuna karşı savaştıran güç neydi?” soruları ile başladı. Devamında “Bu soruların yanıtını yiğit Partizan Lorenzo’nun yaşamında ve uğruna şehit düştüğü ideallerinde bulmak mümkündür. Sayısız enternasyonalist devrimci, Rojava topraklarında savaştı. Bir kısmı şehit düştü. Lorenzo yoldaş sanki direniş ve özgürlük mücadelesi için yaratılmıştı. Tıpkı komutan Nubar Ozanyan yoldaş gibi savaş ve direniş için yaratılmıştı. Günlük yaşamda olağanüstü sakin hatta biraz ağır olan bir insan nasıl olur da ‘direniş hamlesi başlıyor’ sözüne bu kadar güçlü duyarlı olabilir? Nasıl olur da iyi anlamadığı bir dil olan Kürtçe’de ‘cephe, hamle’ kelimelerini duyduğunda olağan halden savaş haline geçebileceğini Lorenzo yoldaşın duruşunda ve pratiğinde görmek mümkündür.”

Yoldaşı Lorenzo anlatımını, “Lorenzo yoldaşta herkesten daha fazla çetelere, faşizme karşı savaşma isteği ve çabası vardı. Bu çabanın sınırsız olmasının temelinde kendi ülkesinde faşizmin yarattığı yıkımın başka ülkelerde yaşanmaması için kendini feda etme isteği vardı. O tıpkı Che Guevera, Monte Melkonyan, Misak Manuşyan, Barbara Anna Kistler gibi enternasyonalist devrimciydi. Onun ayak izlerine basarak özgürlüğe uzanma mücadelesini büyütmek bizlerin devrimci borcu olsun!” ifadeleri ile sonlandırdı.

Konuşmanın ardından şehit düşmeden önce Lorenzo Orsetti’nin yazdığı mektubun Arapça’sı okundu.

Ermeni Toplumsal Meclisi üyelerinin de mücadele ve şehitlerin önemi üzerine kısa konuşmalarının ardından etkinlik sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu