Güncel

DEPREM ­| Ölü sayısı 912’ye yükseldi, 5 bin 385 yaralı, 2 bin 818 bina yıkıldı

Maraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından artçı depremler sürüyor. Depremenin meydana geldiği çok sayıda bölgede arama kurtarma ekipleri bulunmuyor, çalışmalar halk tarafından yürütülüyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17 sıralarında 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem çok sayıda kentte yıkıma sebep oldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre; saat 04.26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde ve saat 04.36’da Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 6,5 büyüklüğündeki deprem, 9,77 kilometre derinlikte oldu.

912 kişi hayatını kaybetti

Erdoğan: “Şu ana kadarki tespitlere göre 912 vatandaşımız hayatını kaybetti. 5 bin 385 yaralımız var, 2 bin 818 bina yıkıldı”

7,7 olarak güncellendi

AFAD, depremin büyüklüğünü 7.7 olarak güncelledi.

‘Hatay’da hala AFAD yok’

CHP Milletvekili Suzan Şahin, Halk TV yayınına bağlanarak Hatay’da hala AFAD yardımının bulunmadığını ve halkın kendi imkanlarıyla göçük altındakilere yardım etmeye çalıştığını aktardı. Yardım çağrısında bulunan Şahin, şunları söyledi:

“Çok kötü bir durumdayız Hatay’da. Hatay’a henüz AFAD ile ilgili bir tek kişi gelmedi. 7 saat geçti, hiçbir devlet yetkilisi burada yok. AFAD yok, ilgili bakanlar yok. Vatandaşlar binaların içerisinde can çekişiyor, sesleri geliyor. Herkes sinir harbi içerisinde. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla müdahale etmeye çalışıyorlar. Bilinçsiz ekipman kullanılıyor, binalar bilinçsizce deliniyor. Artık bu kadar saat sonra insanların yaşam olasılıkları azalıyor. Her binada en az 30 kişi var. Eski SSK hastanemiz çöktü, kiliseler, apartmanlar, siteler… Henüz bir tek AFAD yetkilisi buraya gelmedi. Sizin çağrı yapmanızı istiyorum.

Arama kurtarma yok; hiçbir şekilde binaların yanında yetkilileri göremiyoruz. Vatandaş kendisi uğraşıyor.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu