Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

Barışı savunan 12 Baro başkanına yönelik 301. Madde soruşturması

Kasım 2022’de Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik hava saldırılarına karşı “barış” temasıyla açıklama yayımlayan 12 baro başkanı hakkında TCK’nın 301. maddesinden soruşturma açıldı

Ağrı, Batman, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van Barosu Başkanları, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyine yönelik 20 Kasım 2022’de hem havadan hem de karadan başlattığı “Pençe Kılıç Hava Harekatı” ismi verilen saldırıya ilişkin 21 Kasım’da “Bölge Barolarından Ortak Açıklama; Her Koşulda Barışı Savunmalıyız!” başlığıyla ortak açıklama yayınlanmıştı. Açıklamada, bölgedeki sorunlara askeri müdahaleler yerine barışçıl siyasi çözümler arama çağrısı yapılmıştı. Açıklamada imzası bulunan 12 ilin baro başkanları hakkında TCK’nın 301. Maddesinden soruşturma açıldı.

301. Maddede “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarını” içeriyor. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, barış çağrısıyla yaptıkları açıklamanın içeriğinde suç olabilecek bir ifade olmadığını belirterek “Buradaki niyet, bizleri bu faaliyet alanlarından uzak tutmaya çalışmaktır” dedi. 

Baroların yaptığı açıklamanın ardından PKK ve YPG’ye “destek” verdiğini savunan ve internet üzerinden Diyarbakır 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduğu iddia edilen bir “kişi” yaptığı ihbarda “Ekteki görseldeki bildiriden görüleceği üzere Diyarbakır ve beraberindeki 12 baronun 21.11.2022 tarihli PKK/YPG’ye destek açıklamasıyla ilgili gereğini arz ederim” ifadelerini kullandı. 

İhbarın ardından, “Terör Suçları Soruşturma Bürosu” savcısı, 12 Baro başkanı hakkında yürüttüğü soruşturmada görevsizlik kararı verdi ve baro başkanları hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için hukukçular hakkında hazırladığı soruşturma evraklarını, ikamet ettikleri illerin başsavcılıklarına gönderdi. (Kaynak MLSA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu