GüncelKültür&Sanat

Aysel Tuğluk’un yaşamını konu edinen kısa film yayında

Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı '“Aysel” adlı kısa film yayınlandı.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin “Barış için Kadın SES’i” projesi kapsamında gazeteci Mehveş Evin ve yönetmen Nesrin Ölmez’in hazırladığı “Aysel” filmi, kamuoyuna yansımayan yönleriyle Tuğluk’un hayatına ve mücadelesini konu ediniyor.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısıyken tutuklanan Aysel Tuğluk, annesinin cenazesine yapılan ırkçı saldırı sonrasında, adım adım demans hastalığına sürüklendi. Bağımsız kurumların verdiği “hapishanede kalamaz” raporuna rağmen iki yıllık bir gecikmeyle, Ekim 2022’de tahliye edildi.

SES Derneği’nin “Kadınların barış inşasındaki rolü” projesi kapsamında hazırlanan film, “Geri dönüşü olmayan bir hastalıkla mücadelesi süren Tuğluk’un hikayesi, aslında memleketin hikayesi…” temasına sahip. Filmde Eren Keskin, Sırrı Süreyya Önder, Reyhan Yalçındağ, Ahmet Türk gibi yol arkadaşlarının anekdotlarla, anılarla anlattığı Aysel Tuğluk, medyada gösterilenden farklı yönleriyle ele alınıyor.

Tuğluk nezdinde Kürt kadınlarının toplumda, siyasette ve barış inşasında var olma mücadelesinin aktarıldığı kısa filmin müziklerini Ezgi Sevgi Can ve Çınar Aksoy hazırladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu