Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelKadın

Ankara üniversitesinde kadınlar isyan etti

Ankara Üniversiteli kadınlar Necip Mert Yalçın tarafından bıçaklı saldırıya maruz bırakılarak ağır yaralanan kadın öğrenci için bugün Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Dün Ankara Üniversitesi İşletme öğrencisi ve Ülkü Ocakları üyesi olan Necip Mert Yalçın, okul çıkışında önünü kestiği E. M. adlı kadına bıçaklı saldırıda bulunmuştu.

Ağır yaralanan kadın öğrencinin kaldırıldığı hastanede tedavisi devam ediyor.

Bugün Ankara Üniversiteli kadınlar, erkek şiddetine karşı Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde eylem gerçekleştirdi. “Kampüslerimizde şiddet faillerini de faşist çeteleri de barındırmayacağız” diyen kadınlar erkek şiddetine karşı basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamada, 11 Ocak gecesi kütüphaneden çıkan kadın sıra arkadaşımız, kendisini sistematik olarak taciz eden SBF İşletme 4’ncü sınıf öğrencisi Necip Mert Yalçın isimli erkek tarafından önü kesilerek kesici aletle saldırıya uğradı. Şu an yoğun bakımda olan arkadaşımızın durumu neyse ki iyiye gidiyor ancak biz artık kadın arkadaşlarımızın erkeklerin saldırılarından hayatta kalmasına sevinmek zorunda olmak istemiyoruz. Artık yeter! Kampüste, evde, işyerinde, sokakta ya da her neredeysek tehdit-taciz altında, korkuyla yaşamak istemiyoruz! Yaşamayacağız da, çünkü biliyoruz; şiddetin karşısında dayanışmamız var. Ne yalnızız ne de çaresiz!” şeklinde vurgular yapıldı.

“İsyanı örgütlüyoruz, yakanızdayız!”

Açıklamada, “Saldırının üzerinden şu ana kadar sessizliğini koruyan rektörlüğün de, bizlerle görüşmeyi reddeden dekanlığın da tarafı bellidir. Sussalar da kaçsalar da biz haykırıyoruz, sorumlusunuz! Bugüne kadar kampüste erkek şiddetiyle mücadele etmeyen, gerici-faşist çetelere göz yuman yönetime karşı da mücadeleyi büyütüyoruz!
Bizler Necip Mert Yalçın’ın kimlerden cesaret aldığını biliyoruz. Necip Mert Yalçın da diğer kadın düşmanları gibi İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesheden, kadın düşmanlarını cezasızlıkla ödüllendiren, kadının yaşam hakkı başta olmak üzere birçok hakkını gasp eden erkek egemen iktidardan güç alıyor. Bizler kadın düşmanlarına karşı evde, sokakta, iş yerlerimizde, kampüslerimizde mücadele vermeye devam edeceğiz. Güvenli kampüsleri yine biz kadınlar inşaa edeceğiz.” denildi.

Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan siyasi iktidar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği derslerini kaldıran YÖK, cezasızlıkla failleri cüretlendiren erkek yargı… hepiniz sorumlusunuz, üniversiteden sokağa isyanı örgütlüyoruz, yakanızdayız!
Kolluk, yargı, üniversite yönetimi el birliğiyle kadın katliamını örgütlerken bizler, Cebecili kadın ve LGBTİ+lar olarak kampüsümüzde ve var olduğumuz her yerde yaşamlarımızı savunuyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu