Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

Afyon’da tutsaklardan süresiz açlık grevi

Afyon Hapishanesi’nde tutsaklar işkencelere karşı süresiz açlık grevine başladı.

Uzun süredir işkence haberleri ile gündemden düşmeyen Afyon Hapishanesi’nde aralarında DKP/BÖG dava tutsağı Efe Çatalbaş’ın da bulunduğu 8 tutsak süresiz açlık grevine başladığını açıkladı.

Tutsak Efe Çatalbaş’ın ailesi ve avukatlarının haber merkezine aktardıkları bilgilere göre; Uzun süredir siyasi tutsaklara ağır işkence haberleri ile gündemden düşmeyen Afyon T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde aralarında DKP/BÖG dava tutsağı Efe Çatalbaş’ın da bulunduğu 8 tutsak işkencelere ve hak ihlallerine karşı bedenlerini süresiz açlığa yatırdıklarını açıkladı.

Haber merkezimize iletilen bilgilere göre; Gardiyanların günde birkaç defa koğuş basarak ‘Arama’ adı altında kitapları yırtarak eşyaları dağıttığını, ani baskın sırasında tutsakları zorla duvara döndürmeye çalışıldığını, tutsakların bu duruma itiraz ettiği için gardiyanlar tarafından aralarında çoğu yaşlı, hasta ve engelli olan tutsaklarda dahil saatlerce fiziksel işkence yapıldığı belirtildi.

Gardiyanların sabah sayımı için geldiğinde veya tutsakların telefon görüşüne, revire ve hastaneye gitmek için koğuştan çıkmaları gerektiğinde gardiyanların ve idarenin tutsaklara ayakta, askeri düzende tekmil vermeye dayattığını ve tutsaklar bu dayatmalara karşı direndiği için saatler süren fiziksel işkenceye maruz kaldığı, işkence sonrası aylarca tekli hücreye atıldığı, hapishanede tutsakların sağlığıyla ilgilenmesi gereken sivil memur olan sağlık çalışanlarının ise gardiyan ve idare ile işbirliği yaparak işkenceyi gizlediği haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında.

Tutsaklar idarenin ve gardiyanların pervasızlıklarını şu şekilde özetlediler:

İdare ve gardiyanlar için işkence o kadar normal bir hale geldi ki artık kameranın bulunduğu, avlu ve kolidor gibi yerlerde bile işkence yapar duruma geldiler. Gardiyanların özellikle tutsakları fiziksel işkence yaptıktan sonra avluda soğuk havada saatlerce beklettiğini belirten tutsaklar iradelerinin kırılmadığını gören idarenin başka şekillerde birçok fiziksel ve psikolojik işkenceye devam ettiğini idarenin keyfi bir şekilde telefon, görüş, mektup, kitap, kargo yasağı getirdiğini ve hasta tutsakları doktora çıkarılmadığı, alması gereken ilaçların verilmediğini belirtti.

Tutsaklar: Devrimci irademizi teslim alamayacaksınız

Aralarında Devrimci Komünarlar Partisi / Birleşik Özgürlük Güçleri (DKP/BÖG) tutsağı ve Suruç Gazisi Efe Çatalbaş’ında bulunduğu 8 tutsağın işkence ve hak ihlalleri son bulana kadar bedenlerini açlık grevine yatırdığını belirten avukatlar ve aileler, tutsakların tüm demokratik ve insan hakları kurumlarına, barolara, siyasi partilere, devrimcilere ve demokratlara seslenerek kendilerine ikinci bir Esat Oktay Yıldıran dönemi yaşatmaya çalışanlara karşı tüm herkesi sesleri olmaya, dayanışma içesinde olmaya çağırdıklarını belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu