Güncel

AÇIKLAMA | “Newroz Ateşi ile İsyanımızı Büyütüyoruz”

Partizan Newroz'a dair yaptığı açıklamada, “Newroz Ateşi ile İsyanımızı Büyütelim” diyerek, "Newroz ateşlerini örgütlenme, direniş ve mücadele için yakacağız!" şeklinde vurgu yaptı.

Partizan, 2023 Newroz’una dair, “2023 Newroz’unda 6 Şubat depreminin yarattığı yıkımdan hesap sorma bilinci ile “Newroz Ateşi ile İsyanımızı Büyütelim” diyerek alanlarda olalım!” vurgusu ile bir açıklama yaptı.

“2023 Newroz’unu 6 Şubat depremlerinin yarattığı enkaz ve egemenlerin depremi toplu bir katliama çevirdiği ağır bir süreçte karşılıyoruz.

TC devleti, kanlı tarihine yüzbinlerce kişinin göz göre göre katledildiği, yüzbinlerin yaralandığı, milyonların göç ettiği ve yaşamlarının alt üst olduğu unutulmaz bir katliam daha yazmış durumdadır. Bu, aynı zamanda hesabı sorulacak bir katliamı daha hafızalarımıza kazımıştır.

Bir tarafta yüzbinlerce insanın henüz su, çadır, gıda gibi temel ihtiyaçları sağlanmamışken, gönderilen yardım malzemelerine ya el konulur ya da depolarda satılmak için bekletilirken, burjuva egemen iki klik seçim derdine düşmüştür. Halkı ölümle başbaşa bırakanlar şimdi de sele, açlığa, yoksulluğa, evsizliğe terk etmiştir. Deprem bölgesinde yüzbinlerce insanın katledildiği yetmiyormuş gibi katliamdan kurtulan yüzbinlerin en temel insani hakları dahi karşılanmamaktadır.

AKP-MHP iktidarı, toplanan yardım paralarına çökerken ve halka sahte vaatlerde bulunurken; muhalif burjuva kliği ise katliamı ve halkın devlete yönelik öfke ve tepkisini kendi iktidarı için bir kaldıraç olarak kullanmak istemektedir” diyen Partizan, AKP-MHP faşist iktidarının, burjuva muhalefet kliği ile birlikte halkın yaşananlara yönelik var olan öfkesini “nasıl sistem içinde tutarım” telaşı içinde oturup kalkıp seçimi gündem etmekte; halkı, seçim-sandık üzerinden deprem, katliam gündeminden uzak tutmak istemekte olduğunu dile getirerek, seçim göz göre göre toplu katliama uğratılan halkımız için “çözüm” olarak sunulmakta ve propaganda edilmekte olduğunu belirtti.

“6 Şubat katliamı da daha fazla mücadele etmemizin gerekeçesidir…”

Partizan, açıklamasında, “Newroz bugün bu gerçeklik içinde anlam kazanmaktadır.

Çünkü; Newroz, baskıya, sömürüye yok sayılmaya ve zulme uğrayan, katledilen, yoksulluğa terk edilen başta Kürt halkı olmak üzere coğrafyamız halklarının zalimlere başkaldırdığı, direniş ateşini tutuşturduğu ve serhıldana kalktığı gün olmuştur.

Newroz, gelecek adına karanlığa yakılan bir meşale olmuştur.

Newroz, coğrafyamızda Kürt ulusunun imha, inkâr ve asimilasyona karşı yükselttiği direnişle yaşam bulmuş, deyim yerindeyse Newroz ateşi kanla yakılmıştır. Kürt ulusu, dili, kimliği ve kültürü ile siyasi iradesi uğruna her sokağa çıktığı, dağlarda isyan ateşleri yaktığında bedelini kanı ve canıyla ödemiştir.

Ortadoğu halklarının direniş ve serhildan günü Newroz kutlu olsun!

Zalim Dehaklara karşı mazlum Kürt ulusunun direniş ve isyan günü Newroz, tarih boyunca kadim Mezopotamya coğrafyası olmak üzere Ortadoğu halklarının özgürlük, direniş ve mücadele günü olmuştur.

Bugün nasıl Demirci Kawa’nın zalim DEHAKlara karşı verdiği mücadele bizlere ilham veriyorsa; mücadelenin anlamı ve aracı olmaya devam ediyorsa, “Gazi ve Ümraniye katliamının hesabı sorulacak” diye haykırıyorsak, Beyazıt- Halepçe nasıl hala mücadelemizin gerekçesi ise 6 Şubat katliamı da daha fazla mücadele etmemizin, daha fazla örgütlenmemizin gerekçesidir.

Egemenler için nasıl ki tek dert, bir avuç asalağın serveti ise ve gerisi teferruatsa bizim için de Demirci Kawa’lardan günümüze tek seçenek mücadele ve direniştir.” dedi.

“Newroz ateşlerini örgütlenme, direniş ve mücadele için yakacağız!”

Açıklama, “Bir tarafta deprem bölgesindeki halkımızın yaralarını sarmak için çabalarken diğer taraftan devletin yarattığı bu yıkım ve enkazın hesabını sormak için dört elle mücadeleye sarılmak zorundayız/sarılacağız!

Egemenler ve sözcüleri seçimi tartışadursun, helalleşme peşindekiler halkın biriken öfkesinin seçim sandıklarında söndürülebileceğini sanadursun bizler Kawa’lardan aldığımız güçle her yerde Newroz alanlarında olacağız. Belki büyük bir coşku ile halay çekmeyeceğiz ama halkımızın büyük öfkesi ve isyanı ile alanlarda, ateş başlarında olacağız. Newroz ateşlerini örgütlenme, direniş ve mücadele için yakacağız!

8 Mart’ta on binlerce kadının sokağa taşırdığı isyanını kuşanarak Newroz ateşlerinde öfkemizi büyütelim!

2023 Newroz ateşlerini başta Kürt ulusu olmak üzere ulusal, inançsal ve ataerkil baskılara karşı halkın mücadelesini daha da güçlendirmek için harlayalım!

2023 Newroz’unu örgütlenmemizin ve hesap sormamızın gerekçesi kılalım!

2023 Newroz’unda 6 Şubat depreminin yarattığı yıkımdan hesap sorma bilinci ile “Newroz Ateşi ile İsyanımızı Büyütelim” diyerek alanlarda olalım!

Katliamların Hesabını Newroz Ateşini Büyüterek Soracağız!

Biji Newroz!” şeklinde sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu